Polska

Bezrobocie w Polsce nadal spada, a u Czechów rośnie

Jak podaje Eurostat, bezrobocie w Polsce nadal spada. W maju było to już jednie 2,7%. Jak wypadamy na tle innych państw UE?

Zgodnie z najnowszymi dnaymi europejskiego urzędu statystycznego, maj przyniósł kolejne spadki stopy bezrobocia w Polsce. Ta wynieść miała w maju już jedynie 2,7%. Z uwagi na podawanie bezrobocia do jednej liczby po przecinku, jest to wynik taki sam jak w marcu i kwietniu. Spada jednak liczba bezwzględna. W marcu liczba bezrobotnych w Polsce wyniosła 474 tys. W kwietniu spadła ona o 1 tys. do 473 tys. Z kolei w maju spadek wyniósł 6 tys. Jeszcze rok temu liczba bezrobotnych w Polsce wynosiła 612 tys.

Dystans między Polską a Czechami maleje

Bezrobocie w Polsce jest drugim najmniejszym w Unii Europejskiej. Liderem od dłuższego czasu są Czechy, ale dystans między Polską a Czechami maleje. Jeszcze w marcu dzieliło nas 0,4 p.p., dziś to jedynie 0,2 p.p. Spadek jest spowodowany wzrostem bezrobocia w Czechach i spadkiem w Polsce. Istnieje więc szansa, że Polska stanie się krajem rozwiniętym z najniższym bezrobociem na świecie. W globalnej czołówce od lat znajdują się Czechy i Japonia. Teraz stopa bezrobocia w obu krajach wynosi ok. 2,5%.

Gdyby to nam się udało, to byłby to naprawdę dobry rezultat. Warto zauważyć, że Polska przyjęła bardzo wielu uchodźców ze Wschodu. Według danych MRiPS, już ponad 260 tys. uchodźców z Ukrainy podjęło zatrudnienie w Polsce po 24 lutym. Rządowe dane sugerują, że w systemie PESEL w wieku 18-65 lat znajduje się już 617,6 tys. osób. Bardzo prawdopodobne, że wielu z nich pracuje na czarno, więc realnie rynek pracy zaabsorbował w ciągu kilku miesięcy kilkaset tysięcy pracowników. Mimo to stopa bezrobocia w Polsce nie tylko nie wzrosła, a spadła. Pokazuje to jak mocny jest rynek pracy w naszym kraju.

Zobacz też: Bezrobocie w Polsce spadło. Tak niskiego bezrobocia nie było od czasów komunizmu

Trzecie najniższe bezrobocie w UE odnotowano w Niemczech. Stopa bezrobocia wyniosła tam 2,8%. Mimo, że bezrobocie w Polsce jest niższe, to sytuacja w Niemczech wydaje się być jeszcze lepsza niż w Polsce. W kraju są tak duże braki kierowców, że niektóre  frakcje rządowe SPD i CDU chcą doprowadzić do zmiany przepisów. Kandydaci na kierowców ciężarówek mieliby mieć prawo do prowadzenia pojazdów w wieku 17 lat w towarzystwie osoby dorosłej. Kursy miałyby być realizowane w podwójnych obsadach, drugi kierowca musiałby mieć co najmniej kilkuletnie doświadczenie. Tym samym młode osoby mają dużo szybciej zyskiwać doświadczenie za kierownicą samochodów ciężarowych.

Dalsze miejsca zajęła Malta, Holandia i Węgry. Średnie bezrobocie w UE wyniosło w maju 6,1%.

Bezrobocie w Polsce już prawie nie istnieje, a Hiszpania nadal z dwucyfrowym bezrobociem

Najwyższe bezrobocie odnotowano w Hiszpanii. Wyniosło ono aż 13,1%. Drugie miejsce od końca zajęły Włochy, gdzie 8,1% osób nie ma pracy. Zaskakujący może być dla wielu fakt, że trzecie miejsce od końca zajmuje Szwecja. Tam bez pracy pozostaje 7,8% aktywnych zawodowo. Warto jednak wspomnieć, że Eurostat nie dysponuje jeszcze danymi z Grecji. W kwietniu bezrobocie wynosiło tam 12,7%.

Jedną z oznak przegrzania rynku pracy jest szybko spadająca stopa bezrobocia wśród młodych. Jeszcze rok temu wynosiła ona 13,6%. W styczniu było to już 9,8%, a obecnie to jednie 8,8%. Daje to nam 7. pozycję w UE. Najmniejszą stopę bezrobocia wśród młodych odnotowano w Niemczech.

Mimo wojny na Ukrainie bezrobocie w Polsce nadal spada. Jest krok od rekordu

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker