Polska

Wydano już ponad milion numerów PESEL dla Ukraińców. Gdzie zatrzymują się uchodźcy?

Od połowy marca w Polsce rozpoczęto wydawać identyfikatory PESEL dla Ukraińców. Jak wskazują eksperci, największą koncentrację widać w miastach powiatowych. 

Wydano ponad milion numerów PESEL dla Ukraińców

Jak podają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, dotychczas w Polsce wydano 1 mln 225 tys. tych numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy. Wydawanie identyfikatorów rozpoczęto, począwszy od 16 marca 2022 roku. Na podstawie liczby wydawania numerów PESEL można mniej więcej oszacować, gdzie osiedliło się najwięcej uchodźców. Oczywiście nie jest to miara idealna, jednakże szacunkowo określa rozlokowanie imigrantów.

Zobacz także: Ilu Ukraińców pracuje w Polsce? Jak wielu uchodźców znalazło pracę?

Mapa przygotowana przez PIE wskazuje na podział pod względem powiatów. Zgodnie z oczekiwaniami, najwięcej uchodźców osiedla się w miastach powiatowych lub w bliskiej okolicy. Najczęściej umotywowane jest to większą szansą na znalezienie pracy.

Zdecydowanie największą koncentrację widać w Warszawie i pobliskich powiatach. W stolicy wydano ponad 120 tys. numerów PESEL, co jest największą liczbą w kraju. Jeśli dodamy liczby identyfikatorów wydane w konkretnych powiatach na Mazowszu, okaże się, że w tym regionie zatrzymało się 15% uchodźców (184 tys. numerów PESEL).

Sporo uchodźców wnioskowało o PESEL na Pomorzu. Na początku wojny to tam udostępniono najwięcej lokali dla imigrantów, co może tłumaczyć te dane. Ponadto to właśnie tam obecnie przedsiębiorcy szukają pracowników sezonowych na okres wakacji.

Zobacz także: Nowy terminal intermodalny w Zamościu pomoże w eksporcie ukraińskiego zboża!

Nieco mniejszą koncentrację widać w innych znacznych ośrodkach miejskich. Na drugim miejscu pod względem liczby wydanych identyfikatorów PESEL znalazł się Wrocław (45 tys.), następnie Kraków (32 tys.) oraz Poznań (31 tys.). Ponad 30% wszystkich numerów wydano w miastach wojewódzkich.

Dla lepszego zobrazowania sytuacji warto również posłużyć się wskaźnikiem relatywnym, tzn. liczbą wydanych numerów PESEL na 1 tys. mieszkańców danego powiatu. Na pierwszych trzech miejscach znalazły się: powiat grójecki (ok. 86 numerów PESEL na 1 tys. mieszkańców), powiat brzeziński (78) oraz powiat nowodworski (77).

Nieco dokładniejszymi informacjami o rozlokowaniu imigrantów mają być dane dotyczące wpisów dzieci do  polskich szkół. Jak wskazuje PIE, jesienne dane pochodzące z systemu informacji oświatowej pozwolą oszacować faktyczne rozlokowanie. Niemniej jednak, obserwując migrację ludności na bieżąco, już dzisiaj można stwierdzić, że największy trud związany z rozlokowaniem uchodźców spoczywa na kluczowych ośrodkach miejskich.

Jak wskazuje PIE:

Z drugiej strony, część osób może przebywać w Polsce nie wyrabiając numeru PESEL (np. oczekując szybkiego powrotu do ojczyzny). Taki stan może pojawiać się częściej w obszarach przygranicznych. Mogą być też takie osoby, które po wyrobieniu numeru PESEL powróciły do swoich domów (warto przywołać w tym przypadku dane straży granicznej o negatywnym bilansie przekroczeń granicy z Ukrainą, tj. większej liczbie wyjazdów niż przyjazdów w ostatnich tygodniach).

Ponad 3,5 mln Ukraińców przekroczyło polską granicę

Od początku wojny Polska przyjmuje ogromne liczby uchodźców. Poniższe zestawienie pokazuje jednak, gdzie Ukraińcy przekraczali granicę, a nie gdzie finalnie się zatrzymali. Wielu Ukraińców przekroczyło polską granicę, po czym udało się w dalszą podróż do krajów Zachodu. Według danych na 24 maja Ukrainę opuściło 6,6 mln ludzi. Około miliona tych uchodźców zostało zarejestrowanych w Polsce, a 94% zarejestrowanych uchodźców to kobiety i dzieci. Szacuje się, że Niemcy przyjęły 780 000 ukraińskich uchodźców, mimo że nie dzielą granicy bezpośrednio z Ukrainą.

Uchodźcy z Ukrainy w przeważającej większości przekraczają polską granicę. Część z nich zatrzymuje się w Polsce. Osoby, które planują długoterminowy pobyt, decydują się na ubieganie się o identyfikację za pomocą numeru PESEL. Koncentracja widoczna jest w przeważającej większości w największych ośrodkach miejskich. Coraz więcej wniosków składanych jest również w miastach powiatowych, co może wynikać z dwóch czynników. Po pierwsze, z uwagi na kolejki oraz czas oczekiwania w urzędach, część osób wnioskuje o PESEL w mniejszych miastach. Po drugie, koncentrację widać w przypadku ośrodków przemysłu.

Pomimo wojny za wschodnią granicą w czerwcu bezrobocie w Polsce spadło poniżej granicy 5% (Więcej Kolejny rekord pobity! Bezrobocie w Polsce spadło poniżej 5%). Szacuje się, że w ciągu kilku miesięcy w Polsce legalną pracę znalazło niemal 300 tys. Ukraińców (ostatnie dane mówią o 260 tys. do 27 czerwca). Dodatkowo należy uwzględnić osoby pracujące na czarno.

Ukraina zmienia przepisy dotyczące medycznej marihuany. Jak wpłynie to na gospodarkę? [WYWIAD]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker