Polska

Ilu Ukraińców pracuje w Polsce? Jak wielu uchodźców znalazło pracę?

Wojna na Ukrainie sprawiła, że do Polski trafiły miliony uchodźców ze Wschodu. Ilu Ukraińców pracuje w Polsce? Czy uchodźcy chodzą do pracy? Odpowiedź znajdziemy w nowych rządowych danych.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej systematycznie publikuje dane na temat zatrudnienia w Polsce wśród uchodźców z Ukrainy. Dane te systematycznie śledzi Andrzej Kubisiak. Ekonomista z Polskiego Instytutu Ekonomicznego poinformował, że wskaźnik zatrudnienia wśród uchodźców stale wzrasta.

Ilu Ukraińców pracuje w Polsce?

Według danych MRiPS, już 260 tys. uchodźców z Ukrainy podjęło zatrudnienie w Polsce po 24 lutym. Rządowe dane sugerują, że w systemie PESEL w wieku 18-65 lat znajduje się już 617,6 tys. osób. Prosta kalkulacja sugeruje, że w tej grupie wiekowej wskaźnik zatrudnienia wynosi ponad 42%. Czy to dużo? Jeszcze na początku tego miesiąca wskaźnik zatrudnienia był niższy niż 35%. Oznacza to, że istotnie on wzrasta, a niedlugo może przebić 50%.

Warto przy tym pamiętać, że wielu tych uchodźców to matki z dziećmi, które mogą mieć problem z podjęciem pracy. Wiele z nich pomaga w opiece nad dziećmi i pracach domowych w rodzinach, które przyjęły je pod dach. Realnie pracować może więc jeszcze więcej osób. Dla porównania w drugim kwartale 2021 r. dla grupy wiekowej 15-64 lata wskaźnik zatrudnienia wzrósł do poziomu 70,2%.

Dane Ministerstwa mają jednak swoją niedoskonałość. Zliczają one wszystkie osoby zgłoszone do PUPów, które znalazły pracę. Nie ma gwarancji, że te osoby nadal są zatrudnione.

Ilu Ukraińców jest już w Polsce?

Inną miarą są dane ZUS. Już 1 mln cudzoziemców pracujących w Polsce opłaca składki (emerytalne i rentowe) do ZUS. Jak zauważa Kubisiak, w tej grupie na dzień 6 czerwca znajdowało się niemal 715 tys. obywateli Ukrainy. Ich liczba w systemie od lutego br. wzrosła o 73,5 tys. osób.

Pracowity jak Ukrainiec

Ukraińscy imigranci byli przed wojną jedną z grup o najwyższym wskaźniku zatrudnienia w Polsce. Według Eurostatu z 2021 roku, stopa zatrudnienia wśród Polaków w wieku 20-64 lata wynosi 73,5% i jest niższa niż u imigrantów z innych państw Unii Europejskiej (77,6%) jak i wśród imigrantów spoza UE (78,2%).

Zobacz też: Według GUS rośnie liczba emerytów w Polsce. Ratują nas imigranci

I pod tym względem jesteśmy naprawdę niezwykli, ponieważ tylko w Polsce i Litwie to imigranci spoza UE są grupą z największą stopą zatrudnienia. W kilku państwach najbardziej aktywni zawodowo są imigranci z UE, ale przeważnie to obywatele danego państwa mogą poszczycić się największym odsetkiem pracujących.

Dane OECD wskazują, że stopa zatrudnienia wśród Polaków wyniosła w 2020 roku 68,6%, co było wynikiem o 0,5 pp. gorszym od średniej OECD. Z kolei wśród obcokrajowców było to aż 77,4%, co było jednym z najlepszych wyników wśród wszystkich państw rozwiniętych.

Imigranci w Polsce są bardziej pracowici od Polaków

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker