Polska

Polska rozszerza zakres współpracy z Łotwą. Inauguracja Polsko-Łotewskiej Izby Przemysłowo-Handlowej

Działalność zainaugurowała Polsko-Łotewska Izba Przemysłowo-Handlowa z siedzibą w Rydze – zrzeszająca firmy, instytucje i osoby zainteresowane rozwojem stosunków gospodarczych między Polską i Łotwą. Wśród członków-założycieli Izby jest spółka córka ORLEN Lietuva – ORLEN Latvija, jeden z najważniejszych dostawców paliw i asfaltów na rynku łotewskim, planujący również inwestycje z zakresu zielonej energii.

Celem powstającego podmiotu jest pomoc firmom w lepszym zrozumieniu specyfiki obu rynków, w rozwiązywaniu ich problemów oraz wsparcie dla przedsiębiorców, którzy rozpoczynają działalność w tych krajach. Ta pomoc to m.in. ułatwianie kontaktów z potencjalnymi partnerami, dostawcami i klientami.

Polsko-Łotewska Izba Przemysłowo-Handlowa

W 2021 r. Łotwa importowała z Polski produkty za łączną kwotę 1,9 mld EUR (9,1 proc. ogółu importu), zaś eksport łotewski do Polski miał wartość 701,9 mln EUR (4,0 proc. całości eksportu). Zmiany geopolityczne stwarzają szansę do znacznego zwiększenia wymiany handlowej i intensyfikacji współpracy gospodarczej.

Zobacz także: Gospodarka Łotwy najbardziej przyjaznym miejscem dla startupów!

Otwarcie Polsko-Łotewskiej Izby Przemysłowo-Handlowej objęły honorowym patronatem Ambasada RP w Rydze i Ambasada Republiki Łotwy w Warszawie. Jednym z członków-założycieli jest należąca do Grupy ORLEN spółka ORLEN Latvija. To największy sprzedawca paliw na Łotwie, dostarczający produkty rafineryjne na rynek od niemal dwudziestu lat. ORLEN Latvija zaspokaja ok. 70 proc. zapotrzebowania Łotwy na paliwa i asfalty, zaopatruje prawie wszystkie największe sieci stacji benzynowych oraz prowadzi sprzedaż z terminali w Olaine, Valmiera, Lacupe i Rezekne. Spółka wspiera ORLEN Neptun I (centrum kompetencji morskiej energetyki wiatrowej w ramach Grupy ORLEN) w przygotowaniach do nowych inwestycji na terenie Łotwy w zakresie energetyki wiatrowej i produkcji zielonego wodoru.

Zobacz także: Bałtyckie firmy kolejowe chcą ożywić usługę Amber Train

Otwarciu Izby towarzyszyła zorganizowana 20 czerwca konferencja na temat rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na rynku łotewskim, z udziałem przedstawicieli polskiej i łotewskiej administracji oraz przedsiębiorców z obu krajów. W konferencji wzięli udział m.in.: Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot, Minister Gospodarki Łotwy Ilse Indriksone, wiceminister klimatu i środowiska RP Adam Guiborgué-Czetwertyński. Grupę ORLEN reprezentowali Józef Węgrecki – Członek Zarządu PKN ORLEN ds. Operacyjnych, Anna Łukaszewska-Trzeciakowska – Prezes Zarządu ORLEN Neptun I, Michał Rudnicki – Prezes Zarządu ORLEN Lietuva oraz Grzegorz Jóźwiak – Dyrektor Biura Wdrażania Paliw alternatywnych w PKN ORLEN.

Suwerenność technologiczna UE pozostawia wiele do życzenia, a o tej polskiej to już szkoda mówić

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker