FinanseGospodarka

Gospodarka Łotwy najbardziej przyjaznym miejscem dla startupów!

Według Index Ventures gospodarka Łotwy dołączyła do Litwy i Estonii jako najbardziej przyjazne miejsce dla młodych, innowacyjnych pomysłów biznesowych, czyli tzw. startupów. Klasyfikacja jest sporządzana na podstawie opcji na akcje, która daje możliwość pracownikom danego startupu zakup akcji ich firmy za określoną cenę. 

Czym są opcje na akcje i dlaczego przyciągają startupy?

Opcja na akcje jest to rodzaj kontraktu giełdowego umożliwiający pracownikowi nabycie określonej liczby akcji w swojej firmie. Zobowiązanie musi zostać wykonane we wskazanym terminie, po którym ważność tego instrumentu wygasa. Ten instrument pochodny pozwala przede wszystkim przyciągać zdolnych pracowników, których możliwość posiadania udziałów danej firmy motywuje do rozwoju i pracy w danym miejscu. W związku z tym młode startupy, chcąc być konkurencyjne, powinny poszukiwać miejsc, gdzie zasady dotyczące tego instrumentu są przyjazne. Pozwala to przyciągnąć młodych oraz zmotywowanych pracowników z odpowiednimi umiejętnościami. Jest to wartość dodana oraz szansa na rozwój wschodzącego przedsięwzięcia.

Zobacz także: Akcje Alibaba ostro spadają po ostrzeżeniu o spowolnieniu wydatków

Polityka opcji na akcje w Europie

Kampania Not Optional podkreśla, że w wielu europejskich krajach polityka opcji na akcje jest nieprzyjazna dla młodych przedsiębiorstw. Wskazuje głównie na takie kraje jak: Belgia, Hiszpania, Austria i Finlandia. W tych właśnie miejscach regulacje nie pomagają młodym firmom do przyciągania talentów. Natomiast we Francji, która w ostatnim czasie zmieniła przepisy czy w Wielkiej Brytanii warunki do rozwoju są jedne z najlepszych na świecie. Jednakże przed tymi krajami, a także przed USA czy Niemcami wyżej umiejscowione są kraje bałtyckie: Estonia, Litwa oraz Łotwa.

Zobacz także: 3 najlepsze sposoby, aby kupić akcje

Dlaczego gospodarka Łotwy oraz Estonia i Litwa dominują w zakresie przyciągania nowych przedsięwzięć?

Według Index Ventures te kraje bałtyckie mają najbardziej przyjazne zasady dotyczące opcji na akcje. Wcześniej na szczytach owego rankingu były jedynie Estonia oraz Litwa. Jednak kraj łotewski wprowadził w ostatnim czasie regulacje dotyczące tego instrumentu. W związku z tym gospodarka Łotwy wyprzedziła Estonię oraz Litwę i jest teraz najbardziej przyjaznym miejscem dla rozwoju młodych firm. Wschodzące startupy, chcąc konkurować z globalnymi markami, powinny tam szukać drogi do rozwoju, wyszukując i zatrudniając nowe talenty. Andris Berzins jeden z zarządzających bałtycką firmą podkreśla również odpowiednią etykę pracy w tych krajach:

Kraje bałtyckie mają wspaniałych założycieli, którzy mają więcej zapału niż ich rówieśnicy z Europy Zachodniej

Natomiast Mirkus Opelts dyrektor generalny startupu Giraffe360 podkreśla, że przepis dotyczący opcji na akcję jest kluczowy dla rozwoju jego firmy. Pozwala on bowiem konkurować na rynku, zatrudniając najlepsze jednostki.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker