Polska
Gorące newsy

Cyfrowy złoty – NBP przeprowadzi analizę dotyczącą skutków emisji

NBP zaplanował analizę potencjalnych skutków emisji cyfrowego złotego. Jeśli okaże się, że jest ona zasadna, prace nad cyfrową walutą zostaną zintensyfikowane. Cyfrowy złoty może być przyszłością polskiej gospodarki, jednak jego wprowadzenie musi zostać podparte badaniami. 

Cyfrowy złoty w polskiej rzeczywistości

W oficjalnym komunikacie Narodowy Bank Polski podał, że systematycznie przybywa banków centralnych, które zaangażowane są w prace nad CBDC (ang. Central Bank Digital Currency), cyfrowym pieniądzem emitowanym jako oficjalny środek płatniczy. Zgodnie z szacunkami Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) obecnie ok. 56 banków centralnych opublikowało wyniki badań nad digitalną walutą. Podano jednak, że dla Polski kluczową kwestią jest śledzenie prac Europejskiego Banku Centralnego wraz z Eurosystemem nad wprowadzeniem cyfrowego euro.

Zobacz także: Jakie wyzwania czekają Polskę w przyszłości? Doradca prezesa NBP wskazuje

Prace nad cyfrową walutą

Warto przypomnieć, że już w maju 2021 roku NBP opublikował raport „Pieniądz cyfrowy banku centralnego”, w którym stwierdzono, iż:

W warunkach polskich aktualnie nie znajdują odzwierciedlenia przesłanki, którymi kierowały się inne banki centralne przy rozpoczęciu testów pilotażowych w zakresie emisji CBDC czy wdrożeń pieniądza cyfrowego. Jak dotąd, NBP nie zidentyfikował celu emisji cyfrowego złotego o charakterze systemowym ani szczególnych potrzeb konsumentów lub podmiotów gospodarczych, które nie mogłyby zostać zaspokojone przez dostawców usług płatniczych w Polsce, a jedynie przez bank centralny w drodze wprowadzenia CBDC.

W najnowszym komunikacie podano jednak, że wszelkie prace nad możliwością wprowadzenia cyfrowej waluty prowadzone przez ośrodki badawcze czy instytucje finansowe uwzględniały dotychczas wyłącznie analizy teoretyczne. Należy wziąć pod uwagę, że skala emisji CBDC i to wyłącznie w gospodarkach wchodzących, uniemożliwia pełne zaprezentowanie potencjalnych zjawisk oddziałujących na gospodarkę czy system płatności.

W odpowiedzi na zapytanie PAP, NBP podał, że kolejna publikacja na temat potencjalnych skutków wprowadzenia waluty cyfrowej zostanie zaprezentowana już w 2022 roku. Zapewniono także, że instytucja na bieżąco monitoruje sytuację na rynku kryptoaktywów, ze szczególnym uwzględnieniem stablecoins. Nie można wykluczać konieczności zintensyfikowania prac nad projektem, jakim jest cyfrowy złoty. Jednak jak przyznało NBP, Polska musi uwzględniać w swoich działaniach postępy prac zagranicznych instytucji. Biorąc pod uwagę przynależność Polski do wspólnoty Unii Europejskiej, wymagane jest śledzenie badań na europejskim rynku i reagowanie na zmiany w przestrzeni wirtualnej.

Zobacz także: Inflacja na świecie jest coraz większym problemem gospodarczym

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker