Uncategorized

Inflacja na świecie jest coraz większym problemem gospodarczym

Podwyższona inflacja w Polsce to nie przypadek

Spośród państw OECD oraz kilku innych o dużym potencjale gospodarczym, inflacja w USA w okresie 2019 – 2021 odnotowała trzeci najwyższy wzrost. Inflacja na świecie jest poważnym problemem gospodarczym.

Inflacja na świecie w 2021 roku rośnie w stosunku do okresu sprzed pandemii

W III kw. 2021 w stosunku do 3 kw. 2019 roku inflacja w USA odnotowała trzeci najwyższy wzrost wśród 46 badanych państw. Na przestrzeni analizowanych dwóch lat, inflacja wzrosła w Stanach Zjednoczonych o 3,6 p. proc. Wyższy wzrost odnotowano tylko w Turcji, gdzie wzrost wyniósł 5,7 p. proc. oraz Brazylii, gdzie inflacja była o 6,5 p. proc. wyższa.

Rosnące ceny to wbrew temu co się często podaje nie tylko problem naszego kraju, a podwyższona inflacja w Polsce to nie przypadek. Inflacja obecnie jest problemem globalnym. Jak wynika z badania Pew Research Center na 46 przebadanych państw, 39 odnotowało wzrost inflacji między 3 kw. 2021 r. a 3 kw. 2019 r.

Zobacz także: Inflacja w Europie rośnie. Ekonomiści znów zaskoczeni

Jak podają analitycy, mechanizm podwyższonej inflacji wszędzie jest praktycznie taki sam. Przed pandemią ceny rosły relatywnie wolno. W czasie pandemii i lockdownów inflacja zaczęła spadać, a nawet pojawiła się deflacja. Był to efekt obniżonej konsumpcji oraz spadku inwestycji wynikającego z niepewności gospodarczej.

Po rozpoczęciu masowego programu szczepień krajowe gospodarki zaczęły wracać do normalności. Konsumpcja zaczęła wracać na właściwe tory, inwestycje zaczęły przyspieszać. Tak nagłe ożywienie gospodarcze musiało uruchomić inflację. Efektem nagłego popytu były zerwane łańcuchy dostaw, zastoje w portach i fabrykach, co często wiązało się z ograniczoną podażą towarów. Tak jest np. w przypadku podzespołów do samochodów. W efekcie ograniczonej podaży i podwyższonego popytu ceny zaczęły gwałtownie rosnąć.

Inflacja w Argentynie i Turcji z bardzo wysokimi odczytami

USA szczególnie mocno odczuły rosnącą inflację. Wzrost na przestrzeni analizowanych dwóch lat wyniósł 3,6 p. proc., a sama inflacja jest ósmą największą w zestawieniu. A należy dodać, że na rozwiniętych rynkach inflacja co do zasady jest niższa niż na rynkach rozwijających się, które również są uwzględniane w zestawieniu. W listopadzie inflacja w USA wyniosła 6,8% i była najwyższa od 1982 roku!

Warto dodać, że wśród sześciu państw, które między 3 kw. 2019 r. a 3 kw. 2021 r. nie odnotowały wzrostu inflacji, jest Argentyna. Tam spadek był największy i wyniósł 2,2 p. proc. To jednak niewiele znaczy, gdyż obecne odczyty inflacji w Argentynie mówią o rocznym wzroście cen na poziomie 52%. Kolejny już raz Argentyna jest w kryzysie, a państwu grozi bankructwo.

Drugą najwyższą inflację w zestawieniu ma Turcja. Jest to też drugi najwyższy wzrost (+5,7 p. proc.) w analizowanym okresie. Analitycy Pew Research Center podają, że inflacja w Turcji wynosiła 19%. Od tamtej pory sytuacja się jednak nieco zmieniła. Listopadowe odczyty pokazały wynik 21,3%. Tak drastyczny wzrost cen jest efektem nietuzinkowej polityki monetarnej prowadzonej nie tyle przez władze monetarne, ile przez prezydenta Erdogana.

Ewenementem jest w tym przypadku Japonia. Kraj zmaga się ze spadającymi cenami. Ceny konsumpcyjne w tym kwartale spadły o 0,2% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Zobacz więcej: Glapiński: Inflacja będzie spadać i nie trzeba będzie podnosić stóp procentowych

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker