Uncategorized

Wysoka inflacja w Turcji – wskaźnik przekroczył próg 20%!

Zgodnie z najnowszymi informacjami inflacja w Turcji przebiła próg 20% i wynosi aktualnie 21,3%. Odczyt wskaźnika był dużo wyższy od oczekiwań tureckiego rządu. 

Wysoka inflacja w Turcji

Miesiąc wcześniej wskaźnik inflacji wynosił 19,9%. W skali miesiąca inflacja wyniosła ok. 3,5%, czyli więcej niż roczny cel inflacyjny dla gospodarek rozwiniętych. W Turcji wzrosła również inflacja producencka, która w listopadzie wyniosła 54,6% (wobec 46,3% miesiąc wcześniej). Na sytuację gospodarczą ma wpływ przede wszystkim historycznie słaba lira oraz wzrost cen surowców.

Wykres 1. Inflacja w Turcji na przestrzeni ostatnich dwóch lat. 

Zobacz także: Kryzys w Turcji: lira słabnie, inflacja rośnie

Turcja tonie – Erdogan kontynuuje swoją politykę

Wysoka inflacja w Turcji wynika przede wszystkim z niekonwencjonalnej polityki prowadzonej przez prezydenta. Większość rządów podnosi stopy procentowe, aby zapanować nad inflacją. Erdogan jest zwolennikiem ich obniżania, przez co spotyka się z krytyką na całym świecie. Prezydent wydaje się niewzruszony kondycją tureckiej gospodarki. Świadczą o tym jego wpisy w mediach społecznościowych, a szczególnie grafika zamieszczona wczoraj na Tweeterze. Polityk napisał, że:

Według ogłoszonych dziś danych o handlu zagranicznym nasz eksport w listopadzie wzrósł o 33,44% w porównaniu z tym samym miesiącem roku poprzedniego i wyniósł 21,5 mld dolarów. Nasz roczny eksport osiągnął 221 miliardów dolarów. Będziemy ciężej pracować, więcej produkować, szybciej się rozwijać.

Erdogan nie zamierza zmieniać swojej polityki, dlatego kolejna obniżka stóp planowana jest 16 grudnia. Partie opozycyjne wezwały do organizacji przedterminowych wyborów. Już pod koniec listopada dochodziło do protestów i zamieszek, gdy lira po raz kolejny zaliczyła dotkliwy spadek. Brak poparcia wobec prezydenta Turcji jest najbardziej widoczny w Internecie, gdzie młodzi obywatele za pośrednictwem mediów społecznościowych wyrażają swój sprzeciw. Według OECD Turcja ma czwarty najwyższy na świecie odsetek młodzieży niepracującej, niekształcącej się ani nieszkolącej się. Zdaniem obserwatorów zza granicy młode pokolenie może odegrać kluczową rolę podczas zbliżających się wyborów, gdyż prawie dziewięć milionów Turków urodzonych od końca lat 90. będzie uprawnionych do głosowania w następnych wyborach w 2023 r. Początkowy sukces partii rządzącej od 2002 roku spowodowany był zalewem funduszy zagranicznych po kryzysie finansowym z 2008 roku, jednak obecnie Turcy chcą jak najszybciej pozbawić Erdogana urzędu prezydenta.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker