Finanse

Prawie 50% właścicieli kryptowalut po raz pierwszy kupiło aktywa cyfrowe dopiero w 2021 roku

Mogłoby się wydawać, że boom na kryptowaluty trwa od 2017 lub 2018 roku, gdy bitcoin po raz pierwszy osiągnął rekordowe wartości. Jednak jak się okazuje, ponad połowa inwestorów nabyła cyfrowe aktywa w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. 

Kiedy tak naprawdę zaczął się boom na kryptowaluty?

Według badania Gemini kryptowaluty przebiły się do tzw. mainstreamu dopiero w minionym roku. W ankiecie wzięło udział 30 000 osób w 20 krajach. Analizę prowadzono od listopada 2021 roku do lutego 2022 roku. Wyniki pokazały, że prawie połowa wszystkich właścicieli cyfrowych aktywów ze Stanów Zjednoczonych, Ameryki Łacińskiej oraz regionu Azji i Pacyfiku po raz pierwszy nabyła cyfrowe aktywa na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy.

Zobacz także: Inwestujesz w kryptowaluty? Według UE powinieneś być przygotowany na utratę wszystkiego

Miniony rok był przełomowy dla aktywów krypto

Według autorów analizy 2021 był przełomowym rokiem dla kryptowalut. Popyt był napędzany przede wszystkim przez inflację. Kryptowaluty stały się szczególnie popularne w Brazylii i Indonezji, gdzie 41% osób biorących udział w badaniu przyznało się do posiadania kryptowalut. Dla porównania, w USA było to 20%, w Wielkiej Brytanii – 18%. Osoby, które obecnie nie posiadają kryptowalut i mieszkały w krajach, które doświadczyły dewaluacji waluty w stosunku do dolara amerykańskiego, były statystycznie pięć razy bardziej skłonne do ich zakupu jako zabezpieczenia przed inflacją. 79% badanych przyznało, że o zakupie aktywów cyfrowych przesądził ich długoterminowy potencjał inwestycyjny.

Zobacz także: Amazon zaprzecza doniesieniom o przyjmowaniu bitcoinów jako płatności

Badanym zadawano pytanie, czy kryptowaluty są dobrym zabezpieczeniem przed inflacją. Z tezą zgodziło się 15% Europejczyków. Dla porównania, w Indonezji i Indiach ze stwierdzeniem zgodziło się 64% osób. Taki wynik nie powinien jednak być zaskoczeniem, ponieważ na przestrzeni ostatnich pięciu lat rupia indyjska spadła o 17,5% w stosunku do dolara, natomiast na przestrzeni dekady rupia indonezyjska straciła na wartości o 50% w stosunku do dolara.

Według badania obecnie zaledwie 17% obywateli europejskich państw posiada aktywa krypto. Co więcej, tylko 7% Europejczyków, którzy nie dysponowali kryptowalutami podczas przeprowadzania badania, wyraziło chęć ich zakupu w przyszłości.

PIE: należy nałożyć sankcje na kryptowaluty

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker