Afryka i Bliski Wschód

Agencja Moody’s podwyższa rating kredytowy RPA

Agencja Moody’s podwyższyła rating kredytowy RPA ze względu na lepsze perspektywy dotyczące stabilizacji finansów publicznych. 

RPA — kraj ubóstwa i nierówności

Republika Południowej Afryki w połowie lat 90. dokonała transformacji ustrojowej, przechodząc z gospodarki centralnie planowanej do gospodarki kapitalistycznej. Kraj ten jest jedynym afrykańskim członkiem w grupie 19 największych gospodarek na świecie (G-19) oraz w grupie BRICS, czyli w gospodarkach najbardziej perspektywicznych.

RPA to także główny afrykański partner handlowy dla Unii Europejskiej, który posiada bogate złoża surowców naturalnych, m.in. złoto, mangan, platyna czy ropa naftowa. RPA wytwarza ok. 1/4 PKB Afryki mierzonego parytetem siły nabywczej (PPP) i obok Botswany, Gabonu oraz Mauritiusa jest krajem zaliczanym do gospodarki o wyższym średnim poziomie dochodu (z ang. upper-middle income economy). RPA może także pochwalić się najwyższym nominalnym poziomem PKB per capita w Afryce — nieco ponad 5 tys. dolarów w 2020 roku.

Mimo to kraj ten otoczony przez dwa oceany (Ocean Indyjski oraz Ocean Atlantycki) jest dotknięty wysokim poziomem ubóstwa oraz nierówności. Dla porównania w Unii Europejskiej, 20 proc. najbogatszych osób ma 4-5-krotnie większe dochody od 20 proc. osób najbiedniejszych. W RPA współczynnik ten wynosi aż 37. Poziom ubóstwa w początkowych kilkunastu latach transformacji udało się obniżyć z poziomu 68 proc. do 56 proc. w 2010 roku. Ostatnie lata charakteryzowały się jednak stagnacją gospodarczą oraz recesją w roku pandemicznym. W związku z powyższym w 2020 roku ok. 60 proc. populacji w RPA żyło poniżej granicy ubóstwa.

Zobacz także: Klątwa surowcowa w Afryce: Związek między ceną ropy a wzrostem gospodarczym [BADANIE]

Agencja Moody’s podwyższa rating kredytowy RPA. Idą dobre czasy?

Agencja Moody’s podwyższyła rating kredytowy dla RPA do poziomu Ba2 mimo wciąż niepewnej sytuacji koniunkturalnej. Taka decyzja to powód zmiany perspektywy sytuacji finansów publicznych z negatywnej na stabilną. Mianowicie, ze względu na wzrost cen surowców, zwiększa się prawdopodobieństwo stabilizacji zadłużenia rządu oraz ograniczenia wzrostu deficytu finansów publicznych. Budżet państwa został wzmocniony w wyniku zwiększenia się dochodów z wydobycia surowców naturalnych i poprawy zysków spółek wydobywczych w RPA.

Jednak poziom zadłużenia publicznego w średnim terminie wciąż pozostaje niepewny, gdyż presja wydatkowa się zwiększa w wyniku koniecznego wsparcia socjalnego dla najuboższych, wysokich kosztów wynagrodzeń w sektorze publicznym oraz subsydiowania przedsiębiorstw państwowych.

Wykres 1. Dług publiczny jako procent PKB.

W komunikacie agencji ratingowej czytamy:

Sytuacja fiskalna Republiki Południowej Afryki znacznie poprawiła się po pandemii dzięki środkom konsolidacji fiskalnej rządu i pozytywnym wydarzeniom zewnętrznym. W rezultacie wydaje się teraz prawdopodobne, że stosunek długu publicznego do PKB ustabilizuje się na poziomie około 80% w średnim okresie — wskazuje agencja Moody’s

Zobacz także: Trudne czasy potrzebują stabilnych rozwiązań

Jednocześnie, agencja ratingowa podkreśla, że kolejne oceny zależeć będą od postępu w zakresie łagodzenia strukturalnych ograniczeń wzrostu gospodarczego, który w ostatnich latach (poza ożywieniem postpandemicznym) oscylował w okolicach 1-2 procent.

Neoimperializm i neokolonializm, czyli źródła zacofania gospodarczego w Afryce [ANALIZA]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker