Ameryki

Inflacja w Kolumbii rośnie. Podobnie jak stopy procentowe i PKB

Inflacja w Kolumbii przekracza prawie trzykrotnie cel inflacyjny banku centralnego. Ten z kolei, by ją opanować, decyduje się na podwyżki stóp procentowych. Ostatnia była jednak niższa niż oczekiwano.

Trzykrotnie powyżej celu inflacyjnego. Inflacja w Kolumbii daje się we znaki

Inflacja w Kolumbii odnotowała w lutym kolejny wzrost, blisko trzykrotnie przekraczając cel banku centralnego, który zakłada inflację na poziomie 3%. Dwunastomiesięczna inflacja wyniosła w lutym 8,01%, a wzrost cen konsumpcyjnych żywności wyniósł w lutym 23,3%. Z kolei w marcu ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,92% w stosunku do lutego, kiedy to wzrost wyniósł aż 1,63%. Jeśli spełnią się oczekiwania inflacyjne analityków, na których powołuje się Reuters, to 12-miesięczna inflacja wyniesie w marcu 8,45%. Inflacja w Kolumbii według niektórych analityków zbliża się jednak do szczytu.

Przewidujemy, że szczyt inflacji na poziomie 8,5% przypadnie na okres między marcem a kwietniem, a następnie inflacja powinna spadać – powiedział pytany przez Reuters Muni Jalil, główny ekonomista BTG Pactual na region andyjski.

Analitycy szacują, że roczna inflacja w 2022 roku wyniesie 6,4%. To wyraźny wzrost w stosunku do badania przeprowadzonego w lutym, kiedy to szacowano wysokość wskaźnika na 5,5%. Oczekiwania co do inflacji na koniec przyszłego roku również wzrosły – do 3,8% z 3,75% w poprzednim badaniu Reutersa.

Inflacja w Kolumbii

Zobacz także: Ameryka Południowa: Gospodarka Kolumbii rozwija się najszybciej od 115 lat!

Tak wysoka inflacja zmusza władze monetarne do podwyższania stóp procentowych, które mają na celu ograniczyć wzrost inflacji. W badaniu, o którym mowa, ankietowani ekonomiści przewidywali, że Bank Centralny Kolumbii podniesie stopy procentowe do poziomu 5,5%, a do końca bieżącego roku osiągną one poziom 8%. Podwyżka jednak okazała się niższa, niż oczekiwano. Zarząd banku centralnego Kolumbii podniósł referencyjną stopę procentową o 100 punktów bazowych do 5%. Rada rozpoczęła podwyżki stóp procentowych we wrześniu 2021 roku, po osiągnięciu rekordowo niskiego poziomu stóp procentowych na poziomie 1,75%.

Inflacja rośnie w krajach na całym świecie, podsycana przez globalne problemy z łańcuchem dostaw, pandemię COVID-19 i trwającą od miesiąca inwazję Rosji na Ukrainę. W Kolumbii wzrost konsumpcji krajowej i płacy minimalnej również przyczyniają się do wzrostu cen.

Decyzja jest rozważna, biorąc pod uwagę obecne zachowanie gospodarki, niepewność, jaką obserwujemy w sytuacji międzynarodowej, a także fakt, że nadal istnieje potrzeba poprawy zatrudnienia – powiedział na konferencji prasowej minister finansów Jose Manuel Restrepo, który reprezentuje rząd w radzie.

Wraz z niższą podwyżką stóp opublikowano nowe prognozy dla wzrostu gospodarczego, które okazały się lepsze od poprzednich. Rada Banku Centralnego Kolumbii szacuje, że wzrost PKB wyniesie w tym roku 4,7%. Wcześniej szacowano, że wzrost wyniesie 4,3%.

Sytuacja jest bardzo niepewna nie tylko w Kolumbii, ale i na całym świecie. Pandemia Covid-19, załamane łańcuchy dostaw, a obecnie wojna na Ukrainie sprawiają, że dostawy produktów i surowców są bardzo poważnie zakłócone, co mocno winduje ich ceny. Sytuacja Kolumbii jest i tak znacznie lepsza niż ta w Chile, gdzie państwu grozi stagflacja gospodarcza przy 8% inflacji i maksymalnie 2% wzroście gospodarczym. Z kolei wiele państw Afryki stoi u progu katastrofy humanitarnej, gdyż zostaną odcięte od dostaw pszenicy, której duża część była importowana z Rosji i Ukrainy.

Kolumbia usuwa cła nakładane na importowane środki produkcji rolniczej

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker