Finanse

Dwie trzecie bogactwa wygenerowanego od 2020 roku trafiło do 1% najbogatszych

W Davos rozpoczyna się Światowe Forum Ekonomiczne

W Szwajcarii rozpoczyna się Światowe Forum Ekonomiczne. Z tej okazji Oxfam opublikował raport wskazujący na konieczność opodatkowania najbogatszych. 

Światowe Forum Ekonomiczne – nierówności narastają 

Według Oxfam od 2020 roku wygenerowano 42 bln USD nowego bogactwa, z czego dwie trzecie tej wartości trafiło do 1% najbogatszych. Gdy rozpoczyna się Światowe Forum Ekonomiczne, organizacja oczekuje wyższych wpływów z podatków.

Raport „Przetrwanie najbogatszych” dotyczy dystrybucji bogactwa i ostrzega przed skutkami nierówności. Opracowanie skupia się również na wrażliwym temacie, którym obecnie jest inflacja. Eksperci wskazują, że fortuny miliarderów rosną o 2,7 mld USD dziennie. W tym samym czasie ok. 1,7 mld pracowników żyje w krajach, w których inflacja przewyższa płace.

Oxfam zwraca również uwagę na fakt, że większość najbogatszych mieszka w państwach, w których system podatkowy nie uwzględnia podatku od spadków dla bezpośrednich potomków. Oznacza to, że w przyszłości przekazany może zostać 5 bln USD, a więc więcej niż PKB Afryki.

Zobacz także: Hiszpania planuje wprowadzić „podatek solidarnościowy” dla najbogatszych mieszkańców

Jakie rozwiązania proponuje Oxfam?

Oxfam w raporcie stwierdza, że w zmniejszeniu nierówności może pomóc 5% podatek nakładany na multimilionerów i miliarderów. Zgodnie z szacunkami mógłby on przynieść 1,7 bln USD rocznie, co wystarczyłoby do wydźwignięcia 2 mld ludzi z ubóstwa. Organizacja podaje, że w ciągu ostatniej dekady najbogatszy 1% zgromadził około połowy całego nowego bogactwa.

Gabriela Bucher, dyrektor wykonawcza Oxfam International uargumentowała to stanowisko, mówiąc, że według Oxfam opodatkowanie korporacji i superbogatych może być wyjściem z nakładających się na siebie kryzysów. Dodała także, że:

Nadszedł czas, abyśmy obalili wygodny mit, że obniżki podatków dla najbogatszych skutkują tym, że ich bogactwo w jakiś sposób „spływa” do wszystkich innych. Czterdzieści lat obniżek podatków dla najbogatszych pokazało, że przypływ nie podnosi wszystkich statków – tylko superjachty.

Zobacz także: Kobiety w logistyce. Rynek się zmienia, co sprzyja inkluzywności

Dystrybucja bogactwa. Jak będzie w przyszłości?

Forum w Davos odbywa się w tle niepokojących wiadomości gospodarczych. W minionym roku po raz pierwszy od 25 lat na świecie wzrosło zarówno ubóstwo, jak i dobrobyt, a asymetria w dystrybucji bogactwa jest najbardziej widoczna od dekad.

Analitycy Oxfam alarmują, że miliarderzy odnotowali niezwykły wzrost swojego bogactwa w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Od początku pandemii 26 bln USD (63 procent) całego nowego bogactwa zostało zdobyte przez najbogatszy 1%, podczas gdy łącznie 16 bln USD (37 procent) trafiło do reszty świata. Tym samym średnio każdy miliarder zyskał 1,7 mln USD na każdy dolar nowego globalnego bogactwa zarobionego przez osobę z najniższych 90%. Sytuacja ta miała miejsce nie tylko 2020 i 2021 roku. To tak naprawdę zwieńczenie dekady potężnych wzrostów, gdyż liczba i bogactwo miliarderów podwoiły się w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Raport Oxfam podnosi również problem rosnących cen żywności, co było szczególnie widoczne po ataku Rosji na Ukrainę. Wówczas odnotowano rekordowy wzrost i problemy z dostawami zboża. Wskutek tego część Afryki była narażona na poważny kryzys. Według raportu w analizowanym okresie 95 korporacji z branży spożywczej i energetycznej zwiększyło ponad dwukrotnie swoje zyski. Nieoczekiwane zyski wyniosły 306 mld USD, z czego 257 mld USD (84%) wypłacono akcjonariuszom. W 2022 roku nadmierne zyski przedsiębiorstw napędzały co najmniej połowę inflacji w Australii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Oxfam wzywa to powrotu do systemowego wzrostu opodatkowania superbogaczy. Zdaniem analityków pozwoli to na odzyskanie zysków z kryzysu napędzanego publicznymi pieniędzmi i spekulacjami. Aby unaocznić problem, ekonomiści zwracają uwagę, że aktualnie cztery centy z każdego dolara podatkowego pochodzą obecnie z podatków od majątku. Odnoszą się również do historii, zwracając uwagę, że kiedyś podatki nakładane na najbogatszych były znacznie wyższe:

Opodatkowanie superbogaczy jest strategicznym warunkiem wstępnym zmniejszenia nierówności i przywrócenia demokracji. Musimy to zrobić dla innowacji. Dla silniejszych służb publicznych. Dla szczęśliwszych i zdrowszych społeczeństw. I stawić czoła kryzysowi klimatycznemu, inwestując w rozwiązania, które przeciwdziałają szalonym emisjom najbogatszych.

We wnioskach z raportu wezwano m.in.  do wprowadzenia jednorazowych solidarnościowych podatków majątkowych, podniesienia stawek do co najmniej 60% ich dochodów z pracy i kapitału czy dokonania redystrybucji zasobów. Cały raport dostępny tutaj.

Drugi najbogatszy człowiek świata. Kim jest Gautam Adani?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker