Finanse

Dwie trzecie bogactwa wygenerowanego od 2020 roku trafiło do 1% najbogatszych

W Davos rozpoczyna się Światowe Forum Ekonomiczne

W Szwajcarii rozpoczyna się Światowe Forum Ekonomiczne. Z tej okazji Oxfam opublikował raport wskazujący na konieczność opodatkowania najbogatszych. 

Światowe Forum Ekonomiczne – nierówności narastają 

Według Oxfam od 2020 roku wygenerowano 42 bln USD nowego bogactwa, z czego dwie trzecie tej wartości trafiło do 1% najbogatszych. Gdy rozpoczyna się Światowe Forum Ekonomiczne, organizacja oczekuje wyższych wpływów z podatków.

Raport „Przetrwanie najbogatszych” dotyczy dystrybucji bogactwa i ostrzega przed skutkami nierówności. Opracowanie skupia się również na wrażliwym temacie, którym obecnie jest inflacja. Eksperci wskazują, że fortuny miliarderów rosną o 2,7 mld USD dziennie. W tym samym czasie ok. 1,7 mld pracowników żyje w krajach, w których inflacja przewyższa płace.

Oxfam zwraca również uwagę na fakt, że większość najbogatszych mieszka w państwach, w których system podatkowy nie uwzględnia podatku od spadków dla bezpośrednich potomków. Oznacza to, że w przyszłości przekazany może zostać 5 bln USD, a więc więcej niż PKB Afryki.

Zobacz także: Hiszpania planuje wprowadzić „podatek solidarnościowy” dla najbogatszych mieszkańców

Jakie rozwiązania proponuje Oxfam?

Oxfam w raporcie stwierdza, że w zmniejszeniu nierówności może pomóc 5% podatek nakładany na multimilionerów i miliarderów. Zgodnie z szacunkami mógłby on przynieść 1,7 bln USD rocznie, co wystarczyłoby do wydźwignięcia 2 mld ludzi z ubóstwa. Organizacja podaje, że w ciągu ostatniej dekady najbogatszy 1% zgromadził około połowy całego nowego bogactwa.

Gabriela Bucher, dyrektor wykonawcza Oxfam International uargumentowała to stanowisko, mówiąc, że według Oxfam opodatkowanie korporacji i superbogatych może być wyjściem z nakładających się na siebie kryzysów. Dodała także, że:

Nadszedł czas, abyśmy obalili wygodny mit, że obniżki podatków dla najbogatszych skutkują tym, że ich bogactwo w jakiś sposób „spływa” do wszystkich innych. Czterdzieści lat obniżek podatków dla najbogatszych pokazało, że przypływ nie podnosi wszystkich statków – tylko superjachty.

Zobacz także: Kobiety w logistyce. Rynek się zmienia, co sprzyja inkluzywności

Dystrybucja bogactwa. Jak będzie w przyszłości?

Forum w Davos odbywa się w tle niepokojących wiadomości gospodarczych. W minionym roku po raz pierwszy od 25 lat na świecie wzrosło zarówno ubóstwo, jak i dobrobyt, a asymetria w dystrybucji bogactwa jest najbardziej widoczna od dekad.

Analitycy Oxfam alarmują, że miliarderzy odnotowali niezwykły wzrost swojego bogactwa w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Od początku pandemii 26 bln USD (63 procent) całego nowego bogactwa zostało zdobyte przez najbogatszy 1%, podczas gdy łącznie 16 bln USD (37 procent) trafiło do reszty świata. Tym samym średnio każdy miliarder zyskał 1,7 mln USD na każdy dolar nowego globalnego bogactwa zarobionego przez osobę z najniższych 90%. Sytuacja ta miała miejsce nie tylko 2020 i 2021 roku. To tak naprawdę zwieńczenie dekady potężnych wzrostów, gdyż liczba i bogactwo miliarderów podwoiły się w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Raport Oxfam podnosi również problem rosnących cen żywności, co było szczególnie widoczne po ataku Rosji na Ukrainę. Wówczas odnotowano rekordowy wzrost i problemy z dostawami zboża. Wskutek tego część Afryki była narażona na poważny kryzys. Według raportu w analizowanym okresie 95 korporacji z branży spożywczej i energetycznej zwiększyło ponad dwukrotnie swoje zyski. Nieoczekiwane zyski wyniosły 306 mld USD, z czego 257 mld USD (84%) wypłacono akcjonariuszom. W 2022 roku nadmierne zyski przedsiębiorstw napędzały co najmniej połowę inflacji w Australii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Oxfam wzywa to powrotu do systemowego wzrostu opodatkowania superbogaczy. Zdaniem analityków pozwoli to na odzyskanie zysków z kryzysu napędzanego publicznymi pieniędzmi i spekulacjami. Aby unaocznić problem, ekonomiści zwracają uwagę, że aktualnie cztery centy z każdego dolara podatkowego pochodzą obecnie z podatków od majątku. Odnoszą się również do historii, zwracając uwagę, że kiedyś podatki nakładane na najbogatszych były znacznie wyższe:

Opodatkowanie superbogaczy jest strategicznym warunkiem wstępnym zmniejszenia nierówności i przywrócenia demokracji. Musimy to zrobić dla innowacji. Dla silniejszych służb publicznych. Dla szczęśliwszych i zdrowszych społeczeństw. I stawić czoła kryzysowi klimatycznemu, inwestując w rozwiązania, które przeciwdziałają szalonym emisjom najbogatszych.

We wnioskach z raportu wezwano m.in.  do wprowadzenia jednorazowych solidarnościowych podatków majątkowych, podniesienia stawek do co najmniej 60% ich dochodów z pracy i kapitału czy dokonania redystrybucji zasobów. Cały raport dostępny tutaj.

Drugi najbogatszy człowiek świata. Kim jest Gautam Adani?

Polecane artykuły

Back to top button