Chiny

Handel w Chinach znacznie poniżej oczekiwań analityków

Rząd zdecydował się jednak na złagodzenie restrykcji wynikających z polityki zero-covid

Listopadowe dane dla Chin dotyczące importu i eksportu są znacznie poniżej poziomów oczekiwanych przez analityków. Doszło również do częściowego złagodzenia restrykcji przez rząd. Jaki to może mieć wpływ na gospodarkę? 

Dane dla Chin – jest gorzej niż w prognozach

Poziomy importu i eksportu w Chińskiej Republice Ludowej spadły do najniższych poziomów od 2020 roku. W listopadzie nastąpił większy spadek, niż oczekiwano. Tym samym druga co do wielkości gospodarka świata jest pod presją ze względu na słaby popyt globalny i krajowy, zakłócenia w produkcji spowodowane przez pandemię oraz spadek cen nieruchomości (Więcej: Największe gospodarki świata. W 2023 roku na szczycie pozostają USA, Chiny i Japonia). Poziom eksportu spadł w listopadzie o 8,7% względem analogicznego okresu roku ubiegłego. Analitycy zakładali obniżenie o 3,5%. Spadek impetu można obserwować już od sierpnia, kiedy wzrosła inflacja, a stopy procentowe zostały podniesione w wielu państwach. Import spadł o 10,6% w porównaniu ze spadkiem o 0,7% w październiku. W tym przypadku prognozowano  spadek na poziomie 6%. Jak podają ekonomiści, spadek koniunktury był najgorszy od maja 2020 roku.

Nadwyżka handlowa zmniejszyła się z 85,15 mld USD do 69,84 mld USD. Oznacza to, że jest na najniższym poziomie od kwietnia, gdy zablokowano szanghajskie porty (Więcej: Dramatyczna sytuacja w porcie w Szanghaju! Historyczne zatory oraz W kwietniu w Szanghaju nie sprzedano ani jednego samochodu!). W tym przypadku również prognozy okazały się nietrafione, gdyż zakładano mniejszy spadek do poziomu 78,1 mld USD.

Zobacz także: Chiny przyjmują rozporządzenie dotyczące przepływu danych, czym mogą sobie poważnie zagrozić

Julian Evans-Pritchard, starszy ekonomista ds. Chin w Capital Economics, powiedział:

Odejście od zerowej pandemii COVID-19 i zwiększenie wsparcia dla sektora nieruchomości ostatecznie doprowadzi do ożywienia popytu krajowego, ale prawdopodobnie nie wcześniej niż w drugiej połowie przyszłego roku.

Zobacz także: Chiński przewoźnik może przystąpić do znanego sojuszu lotniczego

Pekin kilkukrotnie reagował na słabnący wzrost gospodarczy poprzez wprowadzenie szeregu środków, m.in. zmniejszono ilość gotówki, którą banki powinny utrzymywać jako rezerwy i luzując ograniczenia w sektorze nieruchomości (Więcej: Chiny ruszają na pomoc sektorowi nieruchomości oraz PIE: Chiny stały się zakładnikiem sektora budowlanego. O barierach strukturalnych rozwoju ChRL). Na te ponure odczyty z pewnością miały wpływ przedłużające się miesiącami blokady państwa. Ograniczenia obejmowały największe centra produkcyjne ChRL, a więc Zhengzhou i Guangzhou. Biorąc pod uwagę, że światowy popyt spadnie w 2023 roku, Chiny powinny raczej polegać na popycie wewnętrznym.

Kiedy można spodziewać się zakończenia polityki zero-covid?

Pekin wciąż nie ogłosił znaczących zmian w polityce zero-covid, wprowadzono jedynie modyfikacje. To jest główny powód słabszych prognoz. Rynki dynamicznie zareagują, gdy zostanie w końcu ogłoszony termin zakończenia blokad. Pomimo że końca nie widać, jednoznacznie można stwierdzić, że przez ostatnie trzy lata restrykcyjne zmiany obniżyły potencjał wielu dziedzin gospodarki ChRL. Pytanie jednak, czy zerwanie lub nawet stopniowe odchodzenie od tej polityki zapobiegnie ponownemu wystąpieniu fali uderzeniowej protestów w całym kraju i odwróci prognozy. Odpowiedzią może być tzw. poziom wyszczepienia populacji. Niestety wciąż znaczna część społeczeństwa nie otrzymała wymaganej liczby dawek (szacuje się, że odpowiednie są trzy dawki). Wobec tego nawet, jeśli restrykcje będą złagodzone, wciąż wielu pracodawców będzie zmagać się z pracownikami nękanymi złym stanem zdrowia, co bezpośrednio przełoży się na wyniki. Ostatnio zatwierdzone reformy kontroli Covid w Pekinie obejmowały zmniejszenie czasu trwania ograniczeń oraz zakresu blokady. Tym samym miasta zostały zobowiązane do zamykania mieszkań i pięter, gdzie znajdują się chorzy, a nie całych bloków, jak bywało to wcześniej. Zmniejszona zostanie również skala masowych testów na koronawirusa. Będą one przeprowadzane rzadziej i na mniejszych obszarach. Państwo odchodzi powoli także od tzw. kodów zdrowia, a więc elektronicznego zapisu systemu big data narażenia na zachorowanie poprzez analizę miejsc, w których przebywała wcześniej dana osoba. Mają być one sprawdzane rzadziej i tylko w wybranych miejscach, m.in. w szpitalach czy domach opieki.

Częściowe złagodzenie restrykcji było konieczne, biorąc pod uwagę wysoki poziom bezrobocia wśród młodych obywateli. Perspektywy gospodarcze Chin słabe, gdyż państwo dalej doświadcza słabego wzrostu.

Rok 2022 przełomem – Chiny zakończą go z negatywnym bilansem demograficznym

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker