Azja i OceaniaUncategorized

Drugi najbogatszy człowiek świata. Kim jest Gautam Adani?

W tym roku mogliśmy obserwować dynamiczny wzrost bogactwa indyjskiego biznesmena. Drugi najbogatszy człowiek świata, Gautam Adani posiada majątek liczący prawie 147 miliardy dolarów. Co prawda wyprzedził Jeffa Bezosa jednak do Elona Muska, który posiada około 264 miliardy dolarów, jeszcze trochę mu brakuje.

Adani rok rozpoczął na 14 miejscu zestawienia Bloomberg Billionaires Index. Jednak już w lutym stał się najbogatszym Azjatą, wyprzedzając również hindusa, Mukesha Ambaniego. Natomiast około trzech miesięcy temu udało mu się prześcignąć Billa Gatesa.

Dla Gautama obecny rok okazał się wyjątkowo owocny. Jego największa firma w Grupie Adani zajmująca się handlem Adani Enterprises Ltd, zanotowała rekordową wycenę akcji. Natomiast niektóre z mniejszych przedsiębiorstw od 2020 roku zdołały zwiększyć swoją wycenę na giełdzie o 1 000%.

Z drugiej strony ostatni okres nie był zbyt łaskawy dla zachodnich przedsiębiorców technologicznych. Akcje Bezosa, Amazon.com Inc. spadły w tym roku już o 26%. Dodatkowo trwająca od stycznia sprzedaż spółek technologicznych przyczyniła się do straty przez Jeffa 45 miliardów. Sam rozwód z jego byłą żoną MacKenzie Scott doprowadził do utraty przez niego 4% majątku. Jego fundusze zostały również uszczuplone przez działania charytatywne na rzecz Smithsonian National Air and Space Museum, czy przekazania kwoty 10 miliarda dolarów na walkę ze zmianami klimatycznymi.

Jak dorobił się drugi najbogatszy człowiek świata?

Gautam Adani co prawda zapisał się na studia handlowe, aby iść w ślady ojca, jednak porzucił je po dwóch latach. Rozpoczął pracę jako sortownik diamentów. Jako pracownik oczywiście nie mógł dorobić się obecnego majątku. Wszystko zmieniło się gdy jego brat rozpoczął działalność z tworzywami sztucznymi i zaprosił go do biznesu. Gautam wszedł do świata wielkiego handlu, zaczynając od importu polichlorku winylu. Wykorzystywanego w budownictwie i tworzeniu plastiku.

W 1988 nasz bohater w końcu założył własną firmę skupiającą się na artykułach rolniczych oraz energetycznych. Dziś jest ona znana jako Adani Enterprises. Liberalizacja gospodarki indyjskiej w latach dziewięćdziesiątych pozwoliła mu rozwinąć działalność na swoich dotychczasowych rynkach oraz rozszerzyć ją na gałęzie metali i tekstyliów.

Dodatkowo w 1995 roku udało mu się zdobyć umowę na zarządzanie portem w Mundra. Obecnie jest on jednym z największych indyjskich portów, którego moc przeładunkowa sięga 210 milionów ton rocznie.

W kolejnych latach rozwinęła się firma Adani Power, która stała się największym prywatnym producentem energii w Indiach.

Najnowsze inwestycje Adaniego

W ostatnich latach inwestycje indyjskiego biznesmena nie zwalniają. W 2020 roku wygrał przetarg na największą farmę fotowoltaiczną na świecie. Wytwarza ona 8 000 MW energii i jest zarządzana przez Adani Green, która zajmuje się energią odnawialną. W tym samym roku wykupił również 74% akcji Międzynarodowego Portu Lotniczego w Bombaju. Jest on drugim największym lotniskiem w Indiach.

W 2021 roku obecny drugi najbogatszy człowiek świata pokazał, że poważnie podchodzi do kwestii zielonej energii w Indiach, deklarując przekazanie 70 miliardów dolarów na ten cel. Plan zakłada trzy główne inwestycje. Rozwoju fotowoltaiki, farm wiatrowych oraz elektrolizerów do wytwarzania zielonego wodoru.

Jego majątek pomnożył się w 2022 roku głównie z przyczyn zawirowań na rynkach spowodowanych wybuchem wojny na Ukrainie. Handel węglem, paliwami, olejem palmowym oraz materiałami budowlanymi okazała się bardzo zyskowny. Warto zauważyć, że w tym samym czasie firmy wysokich technologii notowały spore straty na giełdach.

Indie coraz wyżej w światowych rankingach bogactwa

Jest to dość symboliczny moment, że akurat w tym roku Indie mogą pochwalić się tym, że mieszka w nich drugi najbogatszy człowiek świata. Chciałbym przypomnieć, że w tym roku również Indie wyprzedziły Wielką Brytanię, swoją byłą metropolię pod względem wielkości gospodarki. O szczegółach mogą państwo przeczytać tutaj. Rząd również pragnie w ciągu najbliższych 25 lat znaleźć się w gronie państw rozwiniętych.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker