Energetyka

Baltic Power szykuje fundamenty. Orlen rozwija zieloną energię

Baltic Power to jedna z największych zielonych inwestycji na Bałtyku. Dzięki tej olbrzymiej farmie wiatrowej Orlen rozwija zieloną energię w Polsce. Docelowo farma ma wytwarzać 1,2 GW czystej energii i zasilać aż 1,5 miliona gospodarstw domowych.

Budowa ma ruszyć w 2024 roku, jednak do końca obecnego zostaną podpisane umowy oraz koncesje niezbędne do rozpoczęcia prac. O poprzednich krokach mogą państwo przeczytać tutaj. Obecnie Baltic Power zakontraktował budowę fundamentów oraz morskich stacji elektroenergetycznych.

Kto zbuduje Baltic Power?

Fundamentami turbin wiatrowych mają być potężne pale wysokie na 120 metrów oraz ważące do 2,4 tys. ton. Zostaną one wbite w dno morskie nawet na głębokość 50 metrów. Dostarczeniem wszelkich elementów ma zająć się Niemiecka firma Steelwind Nordenham zależna od spółki akcyjnej Dillinger cechującej się wytwarzaniem blachy o wysokiej jakości. Za komponenty pozwalające łączyć fundamenty z turbinami wiatrowymi odpowiedzialna będzie międzynarodowa spółka Smulders posiadająca swoje zakłady produkcyjne na terenie Polski. Natomiast holenderska firma Van Oord wykona połączenia powyższych elementów.

Ważnym punktem inwestycji są stacje elektroenergetyczne. Dwie z nich mają obsługiwać powierzchnię 130 km kw., na której zlokalizowane będzie 70 turbin wiatrowych. Mają one odbierać wyprodukowaną energię o mocy blisko 14 MW. Będzie następnie przekazywana, kablami wewnętrznymi do podstacji lądowej.

Sama stacja zlokalizowana będzie na stalowej konstrukcji usytuowanej około 20 metrów nad poziomem morza. Ważyć będzie natomiast około 2,5 tys. ton. Wybranymi wykonawcami są dwie duńskie firmy Bladt Industries oraz Semco Maritime. Firma Bladt otrzymała zadanie dostarczenia komponentów do wspomnianych stacji elektroenergetycznych, które w części zostaną stworzone w zakładach na terenie Polski. Dokładnie w okolicach Szczecina. Natomiast Semco Maritime może pochwalić się dużym doświadczeniem w branży. Kontrahent współpracował przy tworzeniu blisko dwudziestu podobnych konstrukcji.

Przedsięwzięcie zostanie zlokalizowane w odległości ponad 20 km od brzegu na wysokości Choczewa i Łeby. Już w czerwcu zostały zakończone geotechniczne badania głębinowe. Natomiast w lipcu podpisano umowę na instalację niezbędnych tub, do czego zostanie wykorzystany jeden z piętnastu dostępnych na świecie specjalistycznych statków. Będzie to najbardziej zaawansowana inwestycja na polskiej części Wyłącznej Strefy Ekonomicznej.

Przyszłe plany inwestycyjne

Według planów budowa ma potrwać dwa lata, rozpocząć się w 2024, aby już w 2026 rozpocząć produkcję zielonej energii. Plany zakładają, że dalszy rozwój farm w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej doprowadzi w 2030 do pozyskania blisko 6 GW energii, a w 2040 aż do 11 GW. Obecnie ze wszystkich farm wiatrowych zlokalizowanych na Bałtyku otrzymuje się około 2 GW energii, jednak specjaliści przedstawiają, że maksymalny potencjał Bałtyku to wytwarzanie elektryczności o mocy 85 GW.

Prezes Zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek informuję, że dzięki doświadczeniu zdobytemu podczas realizacji tego dużego projektu grupa stara się również o kolejne jedenaście koncesji zezwalających na budowę farm wiatrowych na polskiej części Bałtyku. Ujawnia również plany odnośnie chęci budowy farm w zagranicznych częściach akwenu, konkretniej na litewskiej, łotewskiej oraz estońskiej.

Rozwój zielonej energii przez PKN Orlen

Rozwój morskich farm wiatrowych wydaje się obecnie najbardziej efektywnym środkiem pozyskiwania energii z OZE w Polskich warunkach geograficznych. Przyczyni się to do zmniejszenia Polskiej emisyjności dwutlenku węgla oraz dywersyfikacji źródeł energii. W długie perspektywie może to pozwolić ograniczyć spalanie węgla oraz gazu zapewniając większe bezpieczeństwo energetyczne państwa. Dodatkowo rozwój OZE oraz atomu może uchronić gospodarstwa domowe przed znacznymi wahaniami cen energii, które możemy obserwować obecnie.

Orlen rozwija zieloną energię również przez inwestycję w farmy fotowoltaiczne. Produkcja energii z największej z nich ma osiągnąć poziom 62 MW. Ważnym punktem, który ma pomóc w pozyskiwaniu czystej energii jest budowa małych reaktorów atomowych SMR. Pierwszy z nich ma zostać oddany do użytku przed 2030 rokiem. Dodatkowo, aby ograniczyć emisyjność w transporcie drogowym oraz kolejowym PKN Orlen przyczynia się do opracowywania technologii wodorowej, która staje się coraz popularniejsza na świecie.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker