LotnictwoPolska

W stolicy krew będzie dostarczana dronami! Przełomowa decyzja ULC

Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydał przełomową decyzję dotyczącą transportu próbek krwi. Zgoda dotyczy regularnych transportów dronowych, które zawierać będą ampułki z pobraną krwią. Transport krwi dronem rozpocznie się w Warszawie. 

Transport krwi dronem w Polsce – wydano zgodę

To pierwsza taka decyzja wydana przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Pierwsza bezzałogowa trasa dronowa będzie pomiędzy warszawskim laboratorium ALAB przy ulicy Stępińskiej oraz szpitalem w Sochaczewie. W planach jest uruchomienie również innych tras, które pozwolą na ograniczenie zaangażowania kurierów oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń.

Transport za pomocą dronów jest niezależny od ruchu drogowego, tak więc próbki będą mogły być dostarczane znacznie szybciej, niż dotychczas. Zyskają głównie pacjenci oczekujący na krew. LabAir będzie wykonywał regularne codzienne loty, próbki będą przechowywane w tzw. temperaturze kontrolowanej.

Ewa Małkowska, Prezes Zarządu ALAB laboratoria sp. z o.o. powiedziała:

Mamy nadzieję, że w przyszłości ta technologia będzie wykorzystywana również w transporcie krwi – szpitale w Pułtusku i Sochaczewie posiadają bank krwi, który zaopatrujemy. Oszczędność czasu wynikająca z zastosowania nowej formy transportu będzie miała kluczowe znaczenie w ratowaniu życia i zdrowia pacjentów.

Zobacz także: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe – zarobki pilota, kto wchodzi w skład zespołu?

Drony wykorzystywane do transportu próbek krwi

W przypadku transportu dronem istotny jest nie tylko czas dostawy, ale przede wszystkim temperatura, która musi być utrzymywana na restrykcyjnym poziomie przez cały czas trwania lotu. Drony Farada Group wykorzystywane do transportu mają stosunkowo niski koszt eksploatacji. Nad bezpieczeństwem będzie czuwał pilot, Wojciech Lorenc. Trasa będzie pokonywana na autopilocie, jednak gdy wydarzy się incydent w przestrzeni powietrznej, kontrolę przejmuje operator, znajdujący się w centrum operacyjnym. Informacje dotyczące prędkości drona czy wysokość lotu będą na bieżąco kontrolowane. Drony przeszły pozytywnie kontrolę i testowe loty. W prace nad przedsięwzięciem była zaangażowana również Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Zdjęcie 1. Dron, który będzie wykorzystywany do transportu próbek. 

Farada Group

Zobacz także: Rozwój robotyzacji jest nieunikniony. Czy tego chcemy, czy nie

Operator LabAir, odpowiedzialny za realizowanie dostaw, należy do Farada Group wspierającej spółki projektowe, produkcyjne i wdrożeniowe, specjalizujące w bezzałogowych statkach powietrznych do zastosowań biznesowych.

Eurostat: Zdrowie Polaków na tle UE wypada fatalnie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker