GospodarkaNewsPolska

„Dodruk” pieniądza niższy niż się spodziewano. Podaż wzrosła zaledwie o 7,7% [WYKRESY]

Jak donosi mBank Research, „dodruk” pieniądza w naszym kraju okazał się niższy, niż się spodziewano. Podaż pieniądza M3 w Polsce w styczniu była większa rok do roku zaledwie o 7,7 proc. Jednakże wraz ze zwalnianiem dynamiki podaży pieniądza, maleje tempo wzrostu depozytów zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. 

Podaż pieniądza M3 rosła wolniej niż oczekiwano

Z danych zaprezentowanych na zamieszczonym poniżej wykresie wynika, iż w latach 2020-2021 podaż pieniądza M3 rosła w naszym kraju w stosunkowo szybkim tempie. W analizowanym okresie jej dynamika osiągała wartości zbliżone do 20 proc. Jednakże w nowym roku sytuacja związana z „dodrukiem” pieniądza zaczęła się stabilizować. Podaż pieniądza M3 w styczniu była większa rok do roku o 7,7 proc. Z kolei ekonomiści spodziewali się wyższych wartości. Oznacza to, iż możliwe jest, że to, co działo się w latach 2020-2021 było jedynie tymczasową anomalią. Jak informują analitycy mBank Research na swoim Twitterze:

Wykres dyn. rocznych wygląda, jakby okres pandemiczny był jedynie interludium i wracamy do kontynuacji poprzedniego cyklu (już po górce). 

Podaż pieniądza M3 w Polsce

Źródło: mBank Research, Twitter

Zobacz także: Pieniądz jest kreowany głównie przez banki, nie państwo

Ponadto, według analityków gotówka w końcu zaczęła zachowywać się „normalnie”, gdyż jej wielkość w obiegu w styczniu spadła, do czego, co do zasady dochodzi w tym miesiącu. Jednakże, jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, wolumen gotówki w gospodarce dalej jest znacznie powyżej trendu z lat 2013-2019. 

Gotówka w obiegu w Polsce

Źródło: mBank Research, Twitter

Depozyty gospodarstw domowych i przedsiębiorstw rosną, ale coraz wolniej

Co ciekawe wraz z wyhamowywaniem dynamiki podaży pieniądza M3, zwalniać zaczął również wzrost depozytów posiadanych przez gospodarstwa domowe. Do tego, jak wynika z danych zaprezentowanych na poniższym wykresie, zadłużenie gospodarstw domowych w ostatnich miesiącach rosło. Co więcej, ten trend najpewniej się utrzyma. Jak piszą analitycy mBank Research:

W zadłużeniu oczekujemy kontynuacji tego trendu.

Depozyty i kredyty gospodarstw domowych

Źródło: mBank Research, Twitter

Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, podobne trendy można zaobserwować w wypadku przedsiębiorstw. Dynamika depozytów firm po nagłych wzrostach w latach 2020-2021, spadła do poziomu obserwowanego w okresie przed wybuchem pandemii. Z kolei zadłużenia przedsiębiorstw z tytułu kredytów w ostatnich miesiącach rosło, choć nie tak gładko, jak w przypadku gospodarstw domowych. Ponadto, warto nadmienić, że dynamika kredytów inwestycyjnych dalej jest ujemna. Jednakże według ekspertów mBank Research niedługo ma się to zmienić. Jak twierdzą oni na swoim Twitterze:

Kredyt inwestycyjny leży. W miarę redukcji nadpłynności będzie wstawał.

depozyty i kredyty polskich przedsiębiorstw

Źródło: mBank Research, Twitter

Zwiększona kreacja pieniądza nie musi powodować inflacji

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker