GospodarkaPolska

Wzrost bezrobocia w Polsce pierwszy raz od prawie roku! GUS opublikował dane

Jak wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w styczniu 5,5 proc., natomiast w grudniu wynosiła 5,4 proc. Oznacza to wzrost bezrobocia w Polsce od prawie roku. 

Pierwszy wzrost bezrobocia w Polsce od niemal roku

Jak podaje GUS, w styczniu w urzędach pracy zarejestrowanych było 927,1 tys. osób bezrobotnych wobec 895,2 tys. bezrobotnych w grudniu. Natomiast bezrobocie wzrosło z 5,4 proc. do 5,5 proc. W skali miesiąca jest to wzrost o 0,1 p. proc., zaś w skali roku spadek o 1 p. proc. Ostatni raz stopa bezrobocia miesiąc do miesiąca wzrosła między styczniem a lutym ub. roku.

Wykres 1. Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce (%).

Opracowanie własne na podstawie danych GUS

Zobacz także: Bezrobocie w Polsce jest tak małe, że zaczyna być problemem. W UE mniej mają tylko Czechy

Analitycy Banku Pekao zaznaczają, że nie ma powodów do obaw. Wskazują oni, że wzrost stopy bezrobocia to efekt czynników sezonowych, a rynek pracy jest w bardzo dobrej kondycji.

Stopa bezrobocia w styczniu „jedynie” 5,5%! Wstępny szacunek zakładał 5,6%. Wzrost bezrobocia związany z pracami sezonowymi. Rynek pracy na początku roku ma się i tak znakomicie — liczba bezrobotnych zwiększyła się o 32 tys. m/m, co jest najniższym wzrostem w styczniu od 1997 r. – wskazują analitycy na Twitterze

Największy odsetek bezrobotnych stanowią osoby długotrwale bezrobotne (55,4 proc.). Niepokojący jest fakt, że odsetek takich osób wzrósł rok do roku o 6 p. proc. Wzrósł również odsetek osób bezrobotnych w wieku powyżej 50 lat (o 1,1 p. proc.), osób niepełnosprawnych (o 1,5 p. proc.) oraz osób posiadających dziecko w wieku do 6 roku życia (o 0,2 p. proc.).

Zobacz także: Polska i Czechy zainwestują miliardy w śląskie linie

Gdzie jest najwyższy poziom bezrobocia w Polsce?

Najwyższy poziom bezrobocia jest w województwie warmińsko-mazurskim (9 proc.), natomiast najniższy w województwie wielkopolskim (3,2 proc.). Jak podaje GUS, w styczniu stopa bezrobocia wzrosła w każdym województwie w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Największy wzrost odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim (o 0,4 p. proc.) oraz świętokrzyskim (o 0,3 p. proc.).

Zobacz także: Bezrobocie w Polsce na jednym z najniższych poziomów w całej Unii!

Mapa 1. Stopa bezrobocia rejestrowanego w poszczególnych województwach (stan na koniec stycznia 2022 r.).

Opracowanie własne na podstawie danych GUS

Niskie bezrobocie w USA zwiększa presję na podwyżkę stóp procentowych

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker