FinanseGospodarka

Niskie bezrobocie w USA zwiększa presję na podwyżkę stóp procentowych

Niskie bezrobocie w USA, rosnące płace oraz wysoka inflacja zwiększają presję na podwyżkę stóp procentowych. Jeszcze miesiąc temu rynek dawał 90 proc. szans, że do pierwszej podwyżki dojdzie w kwietniu 2022 roku. Jednak pod wpływem napływających danych z grudnia oczekuje się, że stopy procentowe wzrosną już w marcu.

Bezrobocie w USA jest na poziomie 3,9 proc. Pełne zatrudnienie w zasięgu ręki

Najnowsze dane wskazują, że w grudniu bezrobocie w USA wyniosło 3,9 procent. Rynek pracy w Stanach Zjednoczonych nieco przypomina nasz rodzimy. Jest wiele miejsc pracy przy jednoczesnym niedoborze pracowników. To powoduje, że pracodawcy, chcąc zatrzymać swoich pracowników oraz przyciągnąć nowych podnoszą pensję. Szacuje się, że w grudniu rok do roku średnia stawka godzinowa wzrosła o 4,7 procent.

Zobacz także: Inflacja w strefie euro jest na rekordowym poziomie. Co zrobi EBC?

Jak się okazuje, w listopadzie aż 4,5 mln Amerykanów zrezygnowało ze swojej pracy (głównie w sektorze hotelarsko-gastronomicznym). Oznacza to, że przede wszystkim w niskopłatnych sektorach gospodarki pracownicy, czując większą siłę przetargową, są w stanie zmieniać swoje miejsca pracy, widząc lepsze możliwości w postaci wyższej pensji. Obecne uwarunkowania na tym rynku dają do zrozumienia bankierom Rezerwy Federalnej, że jeden z celów, jakim jest maksymalne (pełne) zatrudnienie, jest blisko realizacji. W związku z powyższym można oczekiwać, że stopy procentowe wzrosną szybciej, niż oczekiwano.

Zobacz także: Kongres USA zakazał importu produktów z regionu Ujgurów

Odczyt inflacji CPI za grudzień ma wynieść 7 procent

Presję na szybszą podwyżkę stóp procentowych wywiera też oczywiście wysoka inflacja w USA. Wszystko wskazuje na to, że w grudniu wskaźnik cen konsumpcyjnych r/r wyniósł 7 proc. Urzędnicy FED już zainicjowali kroki, które mają zmniejszyć tempo wzrostu inflacji. Mianowicie ograniczyli skup aktywów, który do końca marca ma się w całości zakończyć. Do całej sytuacji związanej z polityką monetarną FED odniósł się Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden:

Jestem przekonany, że Rezerwa Federalna podejmie działania zmierzające do osiągnięcia podwójnego celu, jakim jest pełne zatrudnienie i stabilne ceny, oraz upewni się, że wzrost cen nie utrwali się w dłuższej perspektywie

Przy inflacji CPI na poziomie 7 proc. oraz stopie bezrobocia wynoszącej 3,9 proc. wydaje się, że marzec będzie najlepszym momentem do podwyżki stóp procentowych przez FED. Wówczas Rezerwa Federalna będzie w stanie szybciej osiągnąć poziom stopy procentowej maksymalizującej zatrudnienie oraz stabilizującej poziom inflacji. Prezes Banku Rezerwy Federalnej w St. Louis James Bullard zasugerował, że do podwyżki stóp procentowych powinno dojść właśnie w marcu:

FOMC może rozpocząć podnoszenie stopy procentowej już na marcowym posiedzeniu, aby móc lepiej kontrolować inflację. Rozpoczęcie [podnoszenia stóp procentowych] raczej wcześniej niż później ma sens, więc myślę, że marzec byłby definitywną możliwością, w oparciu o dane, które mamy dzisiaj

 

Zobacz także: Eksport USA: Stany Zjednoczone największym eksporterem LNG na świecie!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker