EuropaGospodarkaNews

Inflacja w strefie euro jest na rekordowym poziomie. Co zrobi EBC?

Inflacja w strefie euro osiągnęła w grudniu rekordowy poziom. Tak szybkiego wzrostu cen nie było tam nigdy! Ekonomiści prognozują, że ten zaskakujący wzrost prawdopodobnie zmusi Europejski Bank Centralny do ograniczenia bodźców monetarnych szybciej, niż planował. 

Inflacja w strefie euro osiągnęła rekordowy poziom!

Jak informuje dziennik Financial Times, inflacja w strefie euro w grudniu wyniosła 5 proc. r/r. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, tak szybkiego wzrostu cen nie było tam nigdy! Co warto zaznaczyć, opisana inflacja zaskoczyła ekonomistów, ankietowanych przez agencję prasową Reuters. Eksperci ci średnio przewidywali, że wzrost cen w strefie w euro wyniesie w grudniu 4,7 procent r/r, czyli nieco mniej niż w listopadzie, kiedy to wynosił on 4,9 procent r/r.

Inflacja w strefie euro

Zobacz także: Gazprom kłamie i manipuluje cenami gazu w Europie

Co warto zaznaczyć, inflacja w strefie euro wzrosła głównie ze względu na rosnące ceny energii i żywności. Wskazuje na to fakt, iż inflacja bazowa z wyłączeniem cen tych dóbr utrzymała się na stałym poziomie 2,6 proc. Szczególnie szybko rosły ceny energii, co zostało spowodowane polityką Gazpromu. Rosyjskie przedsiębiorstwo postanowiło wykorzystać fakt, że kontroluje aż tak wiele magazynów w Europie i zaczęło znacznie ograniczać ich przepustowość, co przyczyniło się do tego, że ceny hurtowe gazu ziemnego w Europie osiągnęły rekordowy poziom przed świętami Bożego Narodzenia. 

Jak donosi Financial Times, mimo tego, że wzrost cen w strefie euro osiągnął historycznie wysoki poziom, większość ekonomistów spodziewa się, że w najbliższych miesiącach inflacja zacznie spadać. Wskazują oni, że niedługo ceny energii się ustabilizują, a globalne łańcuchy dostaw zaczną działać sprawniej.

Co zrobi EBC?

Stosunkowo wysoka inflacja w strefie euro wywiera presję na Europejski Bank Centralny, by zaczął zaostrzać politykę monetarną. Co warto zaznaczyć, ten już teraz powoli zaczyna wycofywać się z ekspansywnej polityki monetarnej, którą prowadził przez ostatnie miesiące. Kilka tygodni temu zapowiedział on, że zakończy program skupu obligacji do marca. 

Jednakże, na razie nic nie zapowiada, że EBC ma zamiar podwyższyć stopy procentowe w najbliższych miesiącach. Eksperci przewidują, że stanie się to dopiero pod koniec 2022 roku. Choćby starszy ekonomista ds. Europy w Capital Economics stwierdził, że ten bank centralny zacznie przygotowywać grunt pod zacieśnienie polityki monetarnej dopiero pod koniec bieżącego roku. 

Zobacz także: Inflacja w Europie rośnie. Ekonomiści znów zaskoczeni

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker