EuropaGospodarkaPolska

Bezrobocie w Polsce na jednym z najniższych poziomów w całej Unii!

Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że poziom bezrobocia w Polsce w listopadzie wyniósł 3 proc., czyli tak samo jak miesiąc wcześniej. Obok Polski najniższym bezrobociem w UE poszczycić się mogą Czechy oraz Holandia.

Poziom bezrobocia w Polsce i całej UE. Gdzie najlepiej, a gdzie najgorzej?

Według szacunków urzędu statystycznego Unii Europejskiej (Eurostat) stopa bezrobocia w UE wyniosła 6,5 proc. w listopadzie 2021 roku. Oznacza to spadek bezrobocia w stosunku do października (6,7 proc.) oraz do listopada 2020 roku (7,4 proc.). Zgodnie z opublikowanymi danymi bez pracy w listopadzie 2021 r. było 13,9 mln mieszkańców UE. W stosunku do listopada 2020 roku bezrobocie zmniejszyło się o 1,6 mln osób.

Wykres 1. Poziom bezrobocia w krajach Unii Europejskiej (%).

Poziom bezrobocia w Polsce wciąż na bardzo niskim poziomie 3 procent.

Opracowanie własne na podstawie danych Eurostatu

Zobacz także: Nowy nocny pociąg będzie kursować z Brukseli do Pragi

Jak wynika z powyższego wykresu, najgorsza sytuacja pod względem bezrobocia panuje na południu Europy, czyli we Włoszech (9,2%), Hiszpanii (14,1%) oraz Grecji (13,4%). Natomiast najniższą stopę bezrobocia mają Holandia (2,7%) oraz Czechy (2,2%). Zaraz za tymi krajami jest Polska ze stopą bezrobocia na poziomie 3 proc. według metodologii unijnej. W sumie bez pracy w listopadzie pozostawało 512 tys. Polaków.

Zobacz także: 75% młodych Polaków w wieku 18-29 żyje z rodzicami

Młodzież w Polsce radzi sobie stosunkowo dobrze

Eurostat na bieżąco publikuje także poziom bezrobocia u osób poniżej 25 roku życia. Polska młodzież na tle krajów UE radzi sobie stosunkowo dobrze. Stopa bezrobocia Polsce u osób poniżej 25 roku życia wyniosła 11,6 proc. w listopadzie 2021 roku. Podczas gdy w krajach takich jak Szwecja (24,6%), Luksemburg (15,5%), Francja (17,8%), Estonia (15,4%) czy Bułgaria (15,6%) stopa ta była wyższa. Nie wspominając już o krajach Europy Południowej (Włochy, Hiszpania i Grecja), gdzie w każdym z tych krajów bezrobocie u młodych osób przekraczało 25 procent.

Wykres 2. Poziom bezrobocia w krajach Unii Europejskiej u osób poniżej 25 roku życia (%).

Bezrobocie w Polsce u młodych także stosunkowo niskie na tle UE.

Opracowanie własne na podstawie danych Eurostatu (brak danych dla Belgii, Chorwacji, Cypru, Rumunii i Słowacji)

Młode osoby na rynku pracy najlepiej odnajdują się w Holandii (6,1%), Czechach (6,5%) oraz Niemczech (6,4%). Natomiast w skali całej UE poziom bezrobocia wśród osób poniżej 25 roku życia wyniósł 15,4 procent. Rok wcześniej w listopadzie 2020 r. było to 17,7 procent. Zatem młodzież w UE coraz lepiej radzi sobie w realiach postpandemicznych.

Zobacz także: Młodzież NEET, czyli niewykorzystany potencjał ludzki

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker