Uncategorized

Algieria zainwestuje 40 mld dolarów w poszukiwania i wydobycie ropy naftowej

Za inwestycje ma odpowiadać państwowy Sonatrach

Algierska państwowa grupa naftowo-gazowa Sonatrach ogłosiła zamiar zainwestowania 40 mld dolarów w latach 2022-2026 w poszukiwanie, produkcję i rafinację ropy naftowej oraz poszukiwanie i wydobycie gazu. Tym samym wydobycie ropy w Algierii ma być jeszcze większe.

40 mld dolarów na wydobycie ropy w Algierii

Nasz plan inwestycyjny w latach 2022-2026 wynosi ok. 40 mld dolarów, w tym 8 mld dolarów w 2022 roku. W jedną trzecią inwestycji mają być zaangażowani partnerzy zagraniczni. Największa część zostanie przeznaczona na poszukiwanie i produkcję, aby zachować nasze zdolności produkcyjne, a także na projekty w rafinacji, aby zaspokoić krajowe zapotrzebowanie na paliwa  – powiedział Toufik Hakkar, prezes Sonatrach.

Sonatrach wraca do Libii

Szef grupy zapowiedział również plany Sonatrachu, zakładające powrót do Libii. Spółka od wybuchu wojny domowej w Libii w 2014 roku, zawiesiła większość swojej działalności w kraju. Według Hakkara, delegacja grupy uda się tam do końca lutego, aby wraz ze swoim partnerem NOC, libijską spółką narodową, przygotować warunki powrotu w celu zabezpieczenia pracowników i sprzętu.

Hakkar podkreślił, że algierska grupa poczyniła znaczące inwestycje w poszukiwania ropy i gazu w Libii i z żadnego powodu firma nie zamierza pozostawiać tych odkryć niezagospodarowanych.

Sonatrach chce zwiększyć przerób i wydobycie ropy w Algierii. W planach nowe rafinerie

Pięcioletni plan Sonatrachu obejmuje budowę rafinerii w Hassi Messaoud (największe pole naftowe w Algierii) oraz rozbudowę rafinerii Skikda (północny-wschód kraju) w celu przetworzenia niektórych produktów ubocznych na paliwa.

Jak podaje Africa News, Sonatrach planuje również uruchomienie w styczniu czwartego turbokompresora w gazociągu Medgaz, który transportuje algierski gaz do Hiszpanii i Portugalii.

W sumie w 2021 roku przychody grupy wzrosły o 70% w dzięki 19% wzrostowi eksportu węglowodorów. Ponadto Sonatrach odnotował eksport na poziomie 34,5 mld dolarów w 2021 roku wobec 20 mld dolarów w 2020 roku. Toufik Hakkar wyjaśnił, że średnia cena baryłki ropy wynosi obecnie około 70 dolarów, ale strategia rentowności Sonatrachu zakłada cenę minimum 50 dolarów.

Zobacz także: W 2021 roku wydobycie węgla na świecie osiągnęło rekordowy poziom!

Czwarta co do wielkości gospodarka w Afryce jest szczególnie narażona na wahania cen węglowodorów ze względu na zależność od dochodów z ropy i gazu, które stanowią ponad 90% dochodów eksportowych.

Ostatnie odbicie cen ropy naftowej pomogło zmniejszyć deficyt handlowy Algierii. Według Banku Algierii skurczył się on z 10,5 mld dolarów na koniec września 2020 roku do 1,57 mld dolarów we wrześniu 2021 roku.

Zobacz także: Ceny ropy naftowej w 2022 roku będą narażone na wahania

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker