Uncategorized

Ceny ropy naftowej w 2022 roku będą narażone na wahania

W związku z ożywieniem gospodarczym, w poprzednim roku zaczął rosnąć popyt na ropę. W tym roku wielu analityków oczekuje, że popyt dorówna poziomowi z roku poprzedniego. Ceny ropy naftowej w 2022 roku mogą jednak podlegać wahaniom.

Ceny ropy mogą być narażone na kilka czynników

Istnieją jednak cztery czynniki, które prawdopodobnie będą napędzać rynek ropy w tym roku. Po pierwsze, warunki pogodowe na świecie. Po drugie, kluczowe będzie działanie trendu inflacyjnego. Kolejnymi istotnymi czynnikami są: działania grupowe OPEC+ oraz napięcia geopolityczne.

Zobacz także: Światowy handel bije rekordy i powoduje ogromny wzrost cen frachtu

Jeśli pogoda będzie niesprzyjająca, cena baryłki może oscylować wokół 100 USD. Spadki temperatur na podobnym poziomie jak w roku poprzednim mogą ponownie wywindować ceny. Na rynkach zakłada się, że szczyty zachorowań już minęły. Wciąż istnieją jednak dwa czynniki, które mogą wpływać na mobilność ludzi, a tym samym na stabilność cen. Mowa przede wszystkim o postępie procesów szczepień na świecie oraz pojawieniu się nowych wariantów Covid.

Ana Azuara, kierownik analizy ekonomicznej w Grupo Financiero Base, mówi:

Oczekuje się, że obawy utrzymają się przynajmniej do czasu osiągnięcia odporności zbiorowej. Szacuje się, że 70% światowej populacji będzie musiało zostać zaszczepione. W przeciwnym razie nadal będziemy widzieć warianty, które mogą stanowić zagrożenie globalna aktywność gospodarcza i zapotrzebowanie na energię.

Nie warto bagatelizować wpływu nowych wariantów na rynek ropy. Wraz z pojawieniem się wariantu Omicron rynek w ostatnim tygodniu listopada mocno zareagował.

Zobacz także: Kryzys na rynku nieruchomości w Chinach wpływa na ceny stali

Ceny ropy naftowej w 2022 – inflacja i kwestie geopolityczne

Inflacja stała się jednym z kluczowych problemów gospodarczych w 2021 roku. Kiedy inflacja rośnie, istnieje odpowiednia siła wzrostu cen ropy. Ponadto ceny rosną również z uwagi na zwiększające się koszty transportu czy części mechanicznych. Powstaje dodatkowa presja na podnoszenie cen.

Niektórzy wskazują również, że popyt na ropę w tym roku może przewyższyć ten z 2021. Według najnowszej prognozy OPEC+ wariant Omicron będzie raczej łagodny i organizacja spodziewa się wzrostu podaży również w ciągu roku. Dlatego jasno określono, że wydobycie będzie utrzymywane na podobnym poziomie. Nie bez znaczenia pozostają konflikty geopolityczne, w tym wojna handlowa pomiędzy Chinami a Rosją, zagrożenie ataku na Ukrainę oraz relacje na linii USA-Iran. Aktualnie Rosja jest trzecim na świecie producentem ropy naftowej. Można jednak oczekiwać nałożenia sankcji na ropę przez USA w wyniku działań militarnych w Europie.

Zobacz także: Ceny węgla w 2021 roku wzrosły o 239%! Wolniej rosły nawet BTC i Bitcoin

Rynek w 2022 roku może oznaczać pobudzenie popytu i podaży na rynku ropy. Jednak wymienione powyżej czynniki mogą wywierać presję na wzrost cen. Tak więc przez cały następny rok cenie surowca będzie towarzyszyć niepewność.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker