Uncategorized

Kryzys na rynku nieruchomości w Chinach wpływa na ceny stali

Obserwowane problemy na chińskim rynku nieruchomości zaczynają przenikać do innych sektorów gospodarki. Kryzys w Chinach odczuwalny jest przede wszystkim w przypadku przedsiębiorstw wytwarzających stal. 

Sektor stalowy zaczyna odczuwać problemy

Problemy z zadłużeniem chińskich deweloperów, w szczególności przedsiębiorstwa Evergrande, przenoszą się na kluczową gałąź chińskiej gospodarki, którą jest sektor stalowy. Poprzez malejący popyt, ceny stali gwałtownie spadły w ostatnich miesiącach. Zapaść w sektorze nieruchomości odcisnęła swoje piętno na produkcji stali, gdyż branża budowlana w Chinach odpowiada za ponad połowę zużycia metalu. Od września zmniejszono wolumen produkcji o 20%. Jak donosi agencja prasowa Reuters, dynamiczna sytuacja na rynku stali przekłada się także na spadek popytu w przypadku cementu, szkła i sprzętu AGD.

Zobacz także: Ceny stali i wyrobów stalowych wzrosły nawet o 350%. Winne UE i Chiny

Kryzys w Chinach coraz poważniejszy

Sytuacja na rynku stali uległa dynamicznemu odwróceniu na wieść o problemach Evergrande. W ciągu pierwszych trzech kwartałów 28 głównych chińskich hut notowanych na giełdzie zarobiło ponad 106 miliardów juanów (16,61 miliardów dolarów) zysku netto. Chińska gospodarka zaczęła jednak zwalniać od drugiego kwartału tego roku. Co więcej, w ostatnich latach firmy stalowe zwiększały poziom zadłużenia, aby sprostać rosnącemu popytowi. Obecna sytuacja na rynku nieruchomości może poważnie zachwiać kluczowym sektorem. Problemem są zaostrzone przepisy dotyczące kredytów, przez które coraz więcej inwestorów wycofuje środki. Rząd wprowadził restrykcyjne zasady polegające m.in. na ograniczeniach w finansowaniu nowych projektów budowlanych. Limity uniemożliwiają kontynuację wielu projektów, obniżając popyt na stal. Partia walczy z nadpodażą poprzez programy stymulujące liczbę transakcji, próbując tym samym zapobiec pogłębianiu się kryzysu.

Zobacz także: Chiński rynek nieruchomości – ceny mieszkań spadły w 64 z 70 miast

Oczekuje się, że w 2022 r. popyt na nieruchomości ulegnie dalszemu spowolnieniu, uderzając w również producentów cementu i artykułów gospodarstwa domowego. Spadek aktywności budowlanej w całym kraju przyczyni się do również do spadku zatrudnienia, gdyż przedsiębiorstwa wytwarzające stal, jak i deweloperzy są kluczowymi pracodawcami na chińskim rynku.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker