ChinyNieruchomości

Chiński rynek nieruchomości – ceny mieszkań spadły w 64 z 70 miast

W związku ze słabym popytem chiński rynek nieruchomości już w listopadzie dotknięty był prawdziwym kryzysem. Oprócz cen domów, zmalały również inwestycje. 

Chiński rynek nieruchomości w kryzysie

Jak podaje agencja prasowa Reuters, ceny nieruchomości w Chinach spadły w tym roku w 64 z 70 miast. Co więcej, po stronie podażowej liczba rozpoczętych budów mierzona powierzchnią użytkową zmalała o 21,03% r/r w listopadzie, zaliczając tym samym spadek ósmy miesiąc z rzędu. Inwestycje deweloperów ogółem zmniejszyły się natomiast o 4,3%. Na poniższym wykresie można zaobserwować spadek cen, który postępuje niemalże od lutego 2021 roku. W komunikacie NBS podano, że sprzedaż domów pod względem wartości spadła o 16,31% w piątym miesiącu spadków, co wskazuje na niewielki popyt pomimo działań stymulujących podjętych przez niektóre miasta w celu zwiększenia liczby transakcji.

Wykres 1. Spadek cen domów w Chinach na przestrzeni ostatniego roku.

Władza wobec kryzysu na rynku nieruchomości

Władza w Chinach stara się ratować sytuację związaną z rynkiem. Jednocześnie krytykuje wszelkiego rodzaju spekulacje. Podczas piątkowego spotkania Partii, padło stwierdzenie, że: „Domy są po to, aby w nich mieszkać, nie służą natomiast do spekulacji”. Zapewniono także, że zostaną wdrożone wszelkie możliwe rozwiązania, które pozwolą zapanować nad kryzysową sytuacją.

Chiński rynek nieruchomości zmaga się z rygorystycznymi przepisami dotyczącymi m.in. ograniczeń w udzielaniu kredytów bankowych. W kraju wprowadzono również ścisłe limity, określające, ile deweloperzy mogą pożyczać w obliczu rosnących problemów finansowych.

Yan Yuejin, dyrektor chińskiej instytucji badawczo-rozwojowej E-house, powiedział:

Obecna skala podaży na rynku jest duża, a popyt słaby. Kluczem jest przyspieszenie uzupełniania zapasów w celu ustabilizowania cen domów.

Zobacz także: Upadek Evergrande pociągnie za sobą cały chiński sektor budowlany

Chiński rynek nieruchomości walczy z nadpodażą. Tylko w listopadzie niesprzedane pustostany w 100 największych miastach wzrosły do poziomu najwyższego od sześciu lat. W co najmniej sześciu miastach wprowadzono rozwiązania w postaci dopłat i dotacji, które mają na celu ułatwić zakup domu, a tym samym pobudzić rynek i zapobiec kryzysowi.

Zobacz także: Ceny nieruchomości w Chinach zaliczyły pierwszy spadek od 6 lat

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker