ChinyNieruchomości

Chiński rynek nieruchomości – ceny mieszkań spadły w 64 z 70 miast

W związku ze słabym popytem chiński rynek nieruchomości już w listopadzie dotknięty był prawdziwym kryzysem. Oprócz cen domów, zmalały również inwestycje. 

Chiński rynek nieruchomości w kryzysie

Jak podaje agencja prasowa Reuters, ceny nieruchomości w Chinach spadły w tym roku w 64 z 70 miast. Co więcej, po stronie podażowej liczba rozpoczętych budów mierzona powierzchnią użytkową zmalała o 21,03% r/r w listopadzie, zaliczając tym samym spadek ósmy miesiąc z rzędu. Inwestycje deweloperów ogółem zmniejszyły się natomiast o 4,3%. Na poniższym wykresie można zaobserwować spadek cen, który postępuje niemalże od lutego 2021 roku. W komunikacie NBS podano, że sprzedaż domów pod względem wartości spadła o 16,31% w piątym miesiącu spadków, co wskazuje na niewielki popyt pomimo działań stymulujących podjętych przez niektóre miasta w celu zwiększenia liczby transakcji.

Wykres 1. Spadek cen domów w Chinach na przestrzeni ostatniego roku.

Władza wobec kryzysu na rynku nieruchomości

Władza w Chinach stara się ratować sytuację związaną z rynkiem. Jednocześnie krytykuje wszelkiego rodzaju spekulacje. Podczas piątkowego spotkania Partii, padło stwierdzenie, że: „Domy są po to, aby w nich mieszkać, nie służą natomiast do spekulacji”. Zapewniono także, że zostaną wdrożone wszelkie możliwe rozwiązania, które pozwolą zapanować nad kryzysową sytuacją.

Chiński rynek nieruchomości zmaga się z rygorystycznymi przepisami dotyczącymi m.in. ograniczeń w udzielaniu kredytów bankowych. W kraju wprowadzono również ścisłe limity, określające, ile deweloperzy mogą pożyczać w obliczu rosnących problemów finansowych.

Yan Yuejin, dyrektor chińskiej instytucji badawczo-rozwojowej E-house, powiedział:

Obecna skala podaży na rynku jest duża, a popyt słaby. Kluczem jest przyspieszenie uzupełniania zapasów w celu ustabilizowania cen domów.

Zobacz także: Upadek Evergrande pociągnie za sobą cały chiński sektor budowlany

Chiński rynek nieruchomości walczy z nadpodażą. Tylko w listopadzie niesprzedane pustostany w 100 największych miastach wzrosły do poziomu najwyższego od sześciu lat. W co najmniej sześciu miastach wprowadzono rozwiązania w postaci dopłat i dotacji, które mają na celu ułatwić zakup domu, a tym samym pobudzić rynek i zapobiec kryzysowi.

Zobacz także: Ceny nieruchomości w Chinach zaliczyły pierwszy spadek od 6 lat

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker