Uncategorized

Chiny: budownictwo się załamuje. Ciemne chmury nad gospodarką Chin

Kryzys związany z sytuacją Evergrande odbija się na chińskim sektorze budowlanym. Dane z chińskiej gospodarki pokazują skalę spowolnienia. Budownictwo w Chinach może pociągnąć za sobą inne sektory gospodarki.

Evergrande od miesięcy walczy o przetrwanie. Wysiłki chińskiego dewelopera, póki co pozwoliły ocalić spółkę od bankructwa, ale zła kondycja firmy daje się we znaki całej gospodarce. Dotychczas to właśnie sektor nieruchomości był kołem napędowym chińskiej potęgi gospodarczej. Chińczycy budowali na potęgę, czego dowodem są miasta-widmo. Wszystko wskazuje jednak na to, że ten kluczowy dla Państwa Środka sektor, może wpaść w poważny kryzys.

Problemy Evergrande wpływają na sytuację innych deweloperów

Kiepska sytuacja Evergrande odbija się na sytuacji innych graczy na rynku. Jak informuje FT, giełda w Szanghaju zawiesiła obrót częścią obligacji chińskiego dewelopera Shimao. Stało się to dzień po tym, jak firma nie spłaciła części długu. To wzbudza obawy o rozlanie się kryzysu. Co warto tutaj zaznaczyć — w przeciwieństwie do Evergrande oraz kilku innych deweloperów, Shimao posiadało dobry rating kredytowy. Problemy, dotychczas dobrze ocenianych przedsiębiorstw jest złym znakiem dla chińskiego rządu. Problemy takich firm jak Evergrande i Kaisa Group rozprzestrzeniają się więc na całą branżę i są problemem nawet dla tych dobrze ocenianych firm.

Powodem takiej sytuacji jest spadek sprzedaży mieszkań i brak zaufania do deweloperów. Chińczycy boją się kryzysu, więc mniej chętnie kupują nowe mieszkania. Chińskie władze próbowały powstrzymać rozlanie kryzysu poprzez wpompowanie w gospodarkę środków stymulacyjnych, ale widocznie nie rozwiązało to problemów z płynnością tego sektora.

Chiny: budownictwo ma duże problemy. Produkcja cementu w dół

Ekonomiści z Longview Economics zwracają uwagę na to, że wiele wskaźników pokazuje jak duża jest skala spowolnienia w chińskiej gospodarce. Przykładem jest produkcja cementu, która drastycznie spadła. Jest ona obecnie o ponad 10% niższa niż rok wcześniej. Zmniejszona produkcja cementu sugeruje zmniejszony popyt na niego, więc budownictwo za Murem zaczęło drastycznie hamować.

Produkcja cementu w Chinach

Innym wskaźnikiem, na który zwracają uwagę ekonomiści, jest sprzedaż koparek. Zaliczyła ona olbrzymi spadek co prezentuje poniższy wykres autorstwa Longview Economics. Są to pierwsze jaskółki zwiastujące nadchodzący kryzys w branży budowlanej. Jeżeli rządowi nie uda się zatrzymać spadków, to gospodarka Państwa Środka może zmierzyć się z recesją. Sprzedaż koparek

O spowolnieniu informowaliśmy już miesiąc temu. W 2021 roku ceny nieruchomości w Chinach spadły w 64 z 70 miast. Co więcej, po stronie podażowej liczba rozpoczętych budów mierzona powierzchnią użytkową zmalała o 21,03% r/r w listopadzie, zaliczając tym samym spadek ósmy miesiąc z rzędu. Inwestycje deweloperów ogółem zmniejszyły się natomiast o 4,3%. Problemy są już zresztą bardzo widoczne. W III kwartale tego roku PKB Chin urósł o jedynie 0,2% w stosunku do poprzedniego kwartału.

Zobacz też: Upadek Evergrande pociągnie za sobą cały chiński sektor budowlany

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker