Uncategorized

Ceny węgla w 2021 roku wzrosły o 239%! Wolniej rosły nawet BTC i Tesla

Rok 2021 był czasem dynamicznych wzrostów cen. Ciężko w zasadzie wskazać rzeczy, które taniały. Inflacja w Polsce ma wynieść w grudniu ok. 8,5%. Liderem wzrostu były jednak surowce, które drożały w dwucyfrowym tempie. Choć to notowania gazu najmocniej uderzyły w Europę, to królem zeszłego roku okazało się czarne złoto. Ceny węgla w 2021 roku wzrosły blisko 2,5-krotnie.

Inflację w Europie napędza głównie kryzys energetyczny. Związany jest on z rosnącymi cenami gazu. Zdrożały też paliwa. Choć po korekcie wywołanej wariantem Omikron, ropa nadal jest tańsza niż w październiku, to jej cena (dla ropy WTI) była 31 grudnia 2021 roku aż o 57,4% wyższy niż rok wcześniej. Zdrożały też takie surowce jak miedź, drewno czy nawet guma.

Zobacz też: Chiny: surowce rekordowo drogie, zyski przemysłowe rekordowo wysokie

Liderem wzrostów okazał się jednak węgiel. Według danych Acorn Macro Consulting surowiec na koniec roku 2021 był o 239% droższy niż rok wcześniej. Przebił tym samym drugi w zestawieniu kobalt dwukrotnie. Tak duży wzrost notowań to głównie zasługa dużego wielu nakładających się na siebie czynników. Pierwszym były powodzie w Chinach, które zalały tamtejsze kopalnie węgla. Chiny co roku w okresie grzewczym notują olbrzymie zapotrzebowanie na prąd. Tegoroczne było tak duże, że węgla w Chinach zaczęło brakować, a wiele fabryk stanęło. Z kolei w USA, wskutek rosnących cen gazu, zaczęto zwiększać produkcję prądu z węgla. Skala jest dość duża, ponieważ w 2021 roku produkcja energii z węgla w USA wzrosła o ponad 20%. Również w UE zainteresowano się czarnym złotem. Braki w energii oraz szalejące ceny gazu zmusiły europejczyków do produkcji energii z węgla. Było to opłacalne nawet przy rekordowych cenach uprawnień do emisji CO2.

Ceny węgla w 2021 roku oraz jego wydobycie wzrosły

Międzynarodowa Agencja Energetyczna podaje, że w 2021 roku odnotowano rekordowe wydobycie surowca, a produkcja energii z węgla wzrosła o 9%. Co więcej, szacuje się, że wydobycie węgla na świecie będzie wzrastać również w przyszłym roku.

Wzrost/spadek cen surowców w 2021 roku

Tak duży wzrost notowań surowca sprawił, że był on lepszą inwestycją nawet od Bitcoina czy Tesli. Jak informuje Richard Dias z Acorn Macro Consulting, w dniu 24 grudnia roczna stopa zwrotu z inwestycji w Bitcoina wyniosła 75,4%. Biorąc pod uwagę spadek w ostatnich dniach roku, okazuje się, że najpopularniejsza kryptowaluta dała kilkukrotnie niższy zwrot od węgla.

Wolniej rosły także notowania najszybciej rozwijających się firm. O 49,43% urósł w 2021 roku kurs Microsoftu. Jeszcze szybciej rosła Tesla, która w zeszłym roku zanotowała wzrost wyceny o 60,19%. Z kolei cena akcji Alphabet (Google) wzrosła o 64,67%. Wśród największych firm liderem wzrostu okazała się NVIDIA. Jej wycena wzrosła w 2021 roku o 128,51%. To jednak jedynie połowa wzrostu notowań czarnego złota.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker