GospodarkaNews

Chiny: surowce rekordowo drogie, zyski przemysłowe rekordowo wysokie

Jak donosi portal CNBC, zyski przemysłowe w Chinach wzrosły w październiku rok do roku o 24,6% do 818,7 mld juanów (128,1 mld dolarów). Choć, co warto zaznaczyć, przemysł przetwórczy w tym kraju dalej notuje słabe wyniki finansowe, głównie za sprawą drożejących surowców. 


Zyski przemysłowe rosną w zawrotnym tempie

Z danych dotyczących zysków przemysłowych, które obrazują sumaryczne zyski dużych przedsiębiorstw z rocznym przychodem ponad 20 milionów juanów z ich głównej działalności, wynika, że te w październiku rosły jeszcze szybciej niż we wrześniu. Jak wskazują oficjalne statystyki, wzrost zysków chińskich przedsiębiorstw przyśpieszył z poziomu 16,3% odnotowanego we wrześniu do 24,6% w październiku. 

Co warto zaznaczyć, cały rok 2021 był bardzo dobry pod względem finansowym dla chińskich dużych przedsiębiorstw. Jak informuje portal CNBC, w okresie styczeń-październik zyski firm przemysłowych wzrosły rok do roku o 42,2% do 7,2 bilionów juanów. Choć, jak podkreślił Zhu Hong, starszy statystyk w Narodowym Biurze Statystycznym, opisane zyski są skoncentrowane głównie w branżach zajmujących się wydobyciem surowców naturalnych. Sytuacja w przemyśle przetwórczym nadal nie uległa znacznej poprawie, a sektor ten dalej boryka się ze stosunkowo niską rentownością. 

Rosnące ceny surowców są coraz większym problemem chińskiej gospodarki

Ta różnica w zyskowności między tymi branżami wynika głównie z tego, że popyt na węgiel w ostatnich miesiącach znacząco wzrósł. W Państwie Środka dalej większość energii jest wytwarzana z węgla kamiennego, a jego ceny od początku tego roku wzrosły już ponad trzykrotnie i dalej rosną. 

Co więcej, w Państwie Środka zaczęły powstawać spore niedobory węgla. W niektórych prowincjach posunięto się nawet do wprowadzenia specjalnych kartek na węgiel. Choćby w Shanxi w mieście Shuozhou rozdano specjalne kupony 47 tysiącom rodziców. Za nie mogą oni nabyć surowiec do ogrzewania domów. Jedna kartka pozwoli na otrzymanie dwóch ton dotowanego węgla, co ma umożliwić przetrwanie zimy i wczesnej wiosny. To głównie z tych powodów przedsiębiorcy działający w sektorze przetwórczym odnotowują tak niskie zyski przemysłowe. 

Co warto zaznaczyć rosnące ceny węgla i innych surowców nie wpływają negatywnie jedynie na zyski przemysłowe we wspomnianej branży, ale i na całą gospodarkę Chin. W III kwartale tego roku PKB Chin urosło o 4,9%, co było wynikiem o 0,3 pp. gorszym od konsensusu rynkowego. Jest to też znaczny spadek w stosunku do poprzedniego kwartału, kiedy zanotowano wzrost rzędu 7,9%. Nie licząc burzliwego roku 2020, jest to pierwszy odczyt od 30 lat, kiedy wzrost PKB wynosi mniej niż 5% r/r.

Zobacz także: Chiny prowadzą coraz mocniejszą ekspansję gospodarczą w Afryce

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker