Polska

Polski system podatkowy drugim najgorszym w OECD

Polski system podatkowy drugim najgorszym w OECD — do takich wniosków doszli eksperci z Tax Foundation. Wyprzedziliśmy w zestawieniu jedynie Włochy.

W tegorocznej edycji International Tax Compertitiveness Index Polska znalazła się na 36 z 37 miejsc. Lepiej oceniono nawet Francję czy Danię, które posiadają najwyższe podatki na całym świecie.

Jak płacić podatki to w Estonii

Najlepszy system podatkowy w ocenianych państwach posiada Estonia. Nie jest to żadne zaskoczenie, ponieważ ten kraj regularnie zajmuje pierwsze miejsce w tym zestawieniu. Dalsze miejsca na podium przypadły Łotwie i Nowej Zelandii. Na czwartym miejscu uplasowała się Szwajcaria. Wśród naszych sąsiadów wysokie miejsce zajęła Litwa (6. pozycja), Czechy (7. pozycja), Słowacja (11. pozycja) i Niemcy (16. pozycja).

Polski próżno szukać w czołówce zestawienia. W tym roku jedynie system podatkowy Włoch oceniono gorzej. Nasz kraj znalazł się na niższej pozycji od takich krajów jak Meksyk, Dania, Portugalia czy Kolumbia.

Najlepsze systemy podatkowe na świecie

Jeszcze w 2014 roku nasz kraj z wynikiem zajął 23 pozycję. W 2019 było to już 33. miejsce. Spada także ogólna ocena polskiego systemu podatkowego. W 2014 wynik był o ok. 10 pkt. wyższy. Zmianę oceny podatków w Polsce prezentuje poniższy wykres.

Ocena polskiego systemu podatkowego

Tax Foundation najlepiej ocenił nasze podatki indywidualne oraz opodatkowanie firm. Znaleźliśmy się kolejno na 12 i 14 miejscu w stawce. Niestety w pozostałych kategoriach zajmujemy miejsca w końcowej dziesiątce. Najgorzej, bo na ostatnim miejscu wśród wszystkich państw OECD, znalazły się podatki od konsumpcji.

Polski system podatkowy — mocne i słabe strony

Jako mocną stronę polskiego systemu podatkowej, Tax Foundation wskazuje niską stawkę podatku od osób prawnych (CIT). Wynosi ona w Polsce 19%, a średnia krajów OECD to 23,3%. Podatki od pracy w Polsce są generalnie płaskie, co pozwala rządowi na zwiększenie dochodów z podatków od pracowników o stosunkowo niskiej wydajności. Posiadamy też 85 umów podatkowych z innymi państwami. Takie umowy gwarantują brak podwójnego opodatkowania, co sprawia, że kraj staje się atrakcyjniejszy pod względem inwestycji.

Liczba umów podatkowych w OECD

Wadami jest skomplikowany system podatków od nieruchomości. Innym problemem jest fakt, że spółki w Polsce są poważnie ograniczone pod względem wysokości strat operacyjnych netto, które mogą wykorzystać do skompensowania przyszłych zysków i nie są w stanie wykorzystać strat do zmniejszenia przeszłych dochodów podlegających opodatkowaniu. Kolejną wadą jest fakt, że przedsiębiorstwa w Polsce mogą odpisać tylko 33,8 proc. kosztów budynków przemysłowych (w wartości bieżącej). Średnia OECD to 48,3 proc.

Zobacz też: Rząd wycofuje się z drastycznej podwyżki składki zdrowotnej

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker