Polska

Rynek polskiego przemysłu gier bije kolejne rekordy!

W 2020 roku po raz pierwszy w historii polski eksport gier był większy od importu. Branża gier to pierwszy polski sektor kreatywny, któremu udało się osiągnąć taki rezultat. Rynek polskiego przemysłu gier wykazuje duży potencjał, a Polska jest liderem rankingu Top 200 Steam wishlists. 

Rynek polskiego przemysłu gier — kolejny rekord

Na podstawie opublikowanego na początku października raportu autorstwa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii i przy wsparciu eksperckim Game Industry Conference, polski rynek przemysłu gier dynamicznie się rozwija. Analiza zatytułowana The Game Industry of Poland 2021 dostarcza informacji dotyczących potencjału rynku i struktury zatrudnienia w branży. Istotne jest rozróżnienie pomiędzy rynkiem polskiego przemysłu gier a polskim rynkiem gier. Pierwszy rozumiany jest jako produkcja gier, z czego 96% przychodów pochodzi z eksportu, natomiast drugi dotyczy gier importowanych do Polski, stanowiących 97% ogółu. W sierpniu na polskim rynku funkcjonowało 470 producentów i wydawców gier. Na uwagę zasługuje wolumen przychodów polskich producentów gier. W 2020 roku osiągnięto rekordowy pułap 969 mln euro, rok wcześniej było to 479 mln euro. Największy udział w przychodach ma CD Projekt SA, który pozostaje liderem branży, pozostawiając konkurencję daleko z tyłu. 

Wykres 1. Przychody twórców gier w Polsce na przestrzeni lat. 

Zrzut ekranu 2021-10-19 o 11.14.50.png

Zobacz także: „Gry online nowym opium” – rząd Chin przeprowadza ofensywę przeciwko największym korporacjom

Potencjał rozwoju

Według raportu polscy przedsiębiorcy specjalizują się w wydawaniu gier na pecety. Istnieje zależność, że im mniejsza firma, tym większe prawdopodobieństwo, że zdecyduje się na wydanie gry na PC, a następnie na Playstation i Xbox. Rynek zaznacza swoją obecność również w międzynarodowym rankingu Top 200 Steam wishlists prezentującym najbardziej oczekiwane tytuły. W sierpniu znajdowało się nim 38 rodzimych produkcji, co zapewniło Polsce prowadzenie w zestawieniu. Polscy producenci eksportują gry głównie do USA, Francji oraz Niemiec. Co ciekawe, na rynku polskiego przemysłu gier zauważono interesującą zależność odnoszącą się do struktury zatrudnienia w odniesieniu do płci. 25% pracowników w branży to kobiety. Pod tym względem nasz kraj jest wysoko w rankingu, większy odsetek kobiet zgłasza tylko Wielka Brytania.

Zobacz także: Dynamiczny rozwój branży gier komputerowych

Rynek polskiego przemysłu gier staje się miejscem rozwoju dla międzynarodowych ekspertów. Aktualnie w branży pracuje 1000 obcokrajowców. Na podstawie raportu największy przyrost w ubiegłym roku uzyskały firmy takie jak: Ten Square Games, HUUUGE  Games, BoomBit, a także PlayWay, People Can Fly, Creepy Jar, Bloober Team, All in games, Forever Entertainment, 11 bit studios i QLOC.

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker