Polska

Rynek polskiego przemysłu gier bije kolejne rekordy!

W 2020 roku po raz pierwszy w historii polski eksport gier był większy od importu. Branża gier to pierwszy polski sektor kreatywny, któremu udało się osiągnąć taki rezultat. Rynek polskiego przemysłu gier wykazuje duży potencjał, a Polska jest liderem rankingu Top 200 Steam wishlists. 

Rynek polskiego przemysłu gier — kolejny rekord

Na podstawie opublikowanego na początku października raportu autorstwa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii i przy wsparciu eksperckim Game Industry Conference, polski rynek przemysłu gier dynamicznie się rozwija. Analiza zatytułowana The Game Industry of Poland 2021 dostarcza informacji dotyczących potencjału rynku i struktury zatrudnienia w branży. Istotne jest rozróżnienie pomiędzy rynkiem polskiego przemysłu gier a polskim rynkiem gier. Pierwszy rozumiany jest jako produkcja gier, z czego 96% przychodów pochodzi z eksportu, natomiast drugi dotyczy gier importowanych do Polski, stanowiących 97% ogółu. W sierpniu na polskim rynku funkcjonowało 470 producentów i wydawców gier. Na uwagę zasługuje wolumen przychodów polskich producentów gier. W 2020 roku osiągnięto rekordowy pułap 969 mln euro, rok wcześniej było to 479 mln euro. Największy udział w przychodach ma CD Projekt SA, który pozostaje liderem branży, pozostawiając konkurencję daleko z tyłu. 

Wykres 1. Przychody twórców gier w Polsce na przestrzeni lat. 

Zrzut ekranu 2021-10-19 o 11.14.50.png

Zobacz także: „Gry online nowym opium” – rząd Chin przeprowadza ofensywę przeciwko największym korporacjom

Potencjał rozwoju

Według raportu polscy przedsiębiorcy specjalizują się w wydawaniu gier na pecety. Istnieje zależność, że im mniejsza firma, tym większe prawdopodobieństwo, że zdecyduje się na wydanie gry na PC, a następnie na Playstation i Xbox. Rynek zaznacza swoją obecność również w międzynarodowym rankingu Top 200 Steam wishlists prezentującym najbardziej oczekiwane tytuły. W sierpniu znajdowało się nim 38 rodzimych produkcji, co zapewniło Polsce prowadzenie w zestawieniu. Polscy producenci eksportują gry głównie do USA, Francji oraz Niemiec. Co ciekawe, na rynku polskiego przemysłu gier zauważono interesującą zależność odnoszącą się do struktury zatrudnienia w odniesieniu do płci. 25% pracowników w branży to kobiety. Pod tym względem nasz kraj jest wysoko w rankingu, większy odsetek kobiet zgłasza tylko Wielka Brytania.

Zobacz także: Dynamiczny rozwój branży gier komputerowych

Rynek polskiego przemysłu gier staje się miejscem rozwoju dla międzynarodowych ekspertów. Aktualnie w branży pracuje 1000 obcokrajowców. Na podstawie raportu największy przyrost w ubiegłym roku uzyskały firmy takie jak: Ten Square Games, HUUUGE  Games, BoomBit, a także PlayWay, People Can Fly, Creepy Jar, Bloober Team, All in games, Forever Entertainment, 11 bit studios i QLOC.

 

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker