EnergetykaEuropaGospodarkaPolska

Norweska spółka Grupy ORLEN odkryła złoże gazu

Norweska spółka Grupy ORLEN, wraz z partnerami koncesyjnymi, odkryła zasoby gazu w pobliżu eksploatowanego już złoża Gina Krog. Ich wielkość szacowana jest na 0,8-2,6 mln metrów sześciennych ekwiwalentu ropy. Dzięki wykorzystaniu już istniejącej infrastruktury wydobywczej uruchomienie eksploatacji nowych zasobów będzie możliwe jeszcze w tym roku.

Jeszcze w tym roku wydobycie gazu w Norwegii przez ORLEN wzrośnie

Odkryto nowe zasoby gazu znajdujące się na terenie złoża Dougal.  Znajduje się ono  1,5 km na południe od aktualnie eksploatowanego przez Grupę ORLEN złoża Gina Krog. Obecnie przygotowywany jest odwiert poszukiwawczy do prowadzenia eksploatacji, której rozpoczęcie ma nastąpić jeszcze w bieżącym roku. Wydobywany surowiec, którego wolumen aktualnie szacowany jest na 0,8-2,6 mln metrów sześciennych ekwiwalentu ropy, będzie przesyłany na platformę produkcyjną Gina Krog. Uwzględniając Dougal szacowane zasoby Gina Krog pozostałe do wydobycia wynoszą 13 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.

Zobacz także: Więcej gazu z Norwegii do Polski – uruchomiono wydobycie z kolejnego złoża

Norweska spółka Grupy ORLEN posiada udziały w 90 koncesjach

Gina Krog jest jednym z 19 złóż eksploatowanych obecnie przez Norweską spółkę Grupy ORLEN — PGNiG Upstream Norway. Koncern posiada udziały w 90 koncesjach, co daje mu szóste miejsce wśród firm działających na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Jeżeli zaś chodzi o zasoby ropy i gazu PGNiG Upstream Norway to na chwilę obecną wynoszą ponad 55 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Pod względem posiadanych zasobów oraz produkcji ropy i gazu spółka znajduje się w pierwszej dziesiątce firm prowadzących aktywną działalność w Norwegii. Z kolei pod względem zasobów i produkcji samego gazu ziemnego Norweska spółka Grupy ORLEN  zajmuje 8. pozycję.

Zobacz także: Do rafinerii Grupy ORLEN popłynie ropa z norweskich złóż

Ilość produkowanego gazu wzrośnie do 12 mld metrów sześciennych

Jak zaznaczył Daniel Obajtek, Prezes Zarządu Grupy ORLEN, odkrycie nowego złoża w bezpośrednim sąsiedztwie Giny Krog nie tylko pozwoli koncernowi na zwiększenie produkcji gazu ziemnego, ale poprawi także wskaźniki rentowności i wydłuży okres wykorzystania aktywów Gina Krog. Spółka dysponuje w tym miejscu nowoczesną i dobrze rozwiniętą infrastrukturą wydobywczą, dlatego uruchomienie eksploatacji nowych zasobów będzie możliwe przy niewielkich nakładach inwestycyjnych i w bardzo krótkim czasie. Dzięki podłączeniu platformy Gina Krog do lądowej sieci elektroenergetycznej zasilanej niemal w całości elektrycznością produkowaną w elektrowniach wodnych produkcja ze złoża nie będzie wiązać się z dodatkowymi emisjami dwutlenku węgla.

Zobacz także: ORLEN rozpocznie eksploatację kolejnego złoża na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

Ponadto, Prezes ORLEN podkreślił, że to odkrycie jest przykładem skutecznej realizacji strategii rozwoju na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, który dla Grupy ORLEN jest kluczowym rynkiem zagranicznym, jeśli chodzi o rozwój wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Do 2030 roku koncern planuje zwiększyć ilość produkowanego gazu do 12 mld metrów sześciennych rocznie, z czego połowa będzie pochodzić z Norwegii. Spółka chce osiągnąć ten cel przy jednoczesnej redukcji emisji CO2 przypadających na każdą baryłkę czy metr sześcienny wydobytego surowca. Przyczynia się do tego zwiększenie efektywności wykorzystania już istniejącej infrastruktury, tak jak ma to miejsce w przypadku Gina Krog.

Norweska technologia jest kluczem do przyjaznej dla klimatu Polski!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker