GospodarkaPolska

Inflacja jednak wyższa. GUS chybił we wstępnym odczycie

Wskaźnik CPI wyniósł w październiku 6,6% r/r, a nie jak wskazywano wcześniej 6,5% r/r.

Główny Urząd Statystyczny chybił we wstępnym odczycie. Inflacja w Polsce wyniosła w październiku 6,6% r/r, a nie jak wskazywano wcześniej 6,5% r/r. Zaważyły nieznacznie wyższe ceny żywności. 

Inflacja w Polsce jednak wyższa

We wstępnym odczycie pod koniec października, odczyt GUS wskazywal, że roczna inflacja w październiku skurczyła się z 8,2% do 6,5% r/r. Ostateczny odczyt wykazał jednak nieco wyższy wskaźnik CPI w wysokości 6,6% r/r. To efekt nieco wyższej dynamiki cen żywności, które finalnie zwiększyły się o 7,6 r/r. Jest to jednak i tak silny spadek dynamiki względem września, gdy żywność w ujęciu rocznym drożała w tempie 10,1%. W końcu spadek światowego indeksu cen żywności FAO przekłada się na obniżone tempo wzrost cen artykułów żywnościowych r/r. Ceny żywności były ważnym kontrybutorem do dezinflacji, ponieważ obniżyły roczny wskaźnik CPI o ok. 0,5 p. proc. (szacunki Banku Pekao).

Źródło: GUS

Drugim istotnym czynnikiem dezinflacyjnym w październiku okazały się, rzecz jasna, spadające ceny paliw (-14,4% r/r), które sprawiły, że ceny w transporcie zmniejszyły się aż o 7,9% r/r. Należy przy tym dodać, że silnie spadające ceny paliw to nie tylko skutek zaniżania marż przez ORLEN, ale również wysokiej bazy odniesienia względem analogicznego okresu poprzedniego roku, gdy ceny paliw rosły w tempie 19,5% r/r.

Zobacz też: Rezygnacja z własnego auta? Tak, ale przy tańszych biletach

Szybka dezinflacja w październiku to również zasługa niższej dynamiki cen r/r kosztów mieszkaniowych. Na podstawie finalnych odczytów, wiemy już na czym stoimy z inflacją bazową, która – wg szacunków ekonomistów – wynosi obecnie 8,0% r/r.

Zobacz też: Inflacja w Danii kurczy się do 0,1%! Kolejny kraj w Europie blisko deflacji

W najbliższych miesiącach inflacja może wzrosnąć

Bieżącą presję cenową najlepiej analizować poprzez wskaźniki miesięczne. Ostatecznie, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w październiku o 0,3% m/m (wstępnie 0,2%). W rezultacie, po raz pierwszy od kwietnia zobaczyliśmy wzrost cen miesiąc do miesiąca. Najbliższe miesiące w związku z wygasaniem efektu bazy oraz wyższych cen paliw ograniczą skalę dezinflacji, a być może nawet, podbiją inflację CPI. Zdaniem ekonomistów Banku Pekao, inflacja r/r na koniec 2023 roku zadomowi się na poziomie 6,5-7,0%.

Brytyjska inflacja w październiku zaciągnęła ręczny. Najwyższy spadek odczytu od 1992 r.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker