GospodarkaPolska

ORLEN VC inwestuje w innowacyjną polską firmę Apeiron Synthesis

ORLEN VC inwestuje w polską, innowacyjną spółkę. Tym razem największy korporacyjny fundusz Venture Capital w Polsce zainwestuje w przedsiębiorstwo Apeiron Synthesis, które z sukcesem komercjalizuje technologię metatezy olefin na wartym 30 mld dolarów międzynarodowym rynku.

ORLEN VC znowu inwestuje. Tym razem w polską spółkę

ORLEN VC, czyli największy korporacyjny fundusz Venture Capital w Polsce, działający od połowy 2021 r., w ciągu 10 lat zainwestuje ok. 100 milionów euro w spółki technologiczne oferujące innowacyjne rozwiązania. Przedsiębiorstwo inwestuje w spółki technologiczne z Europy oraz Izraela znajdujące się na etapie ekspansji i pracujące nad nowoczesnymi produktami lub usługami m.in. w obszarze transformacji energetycznej i nowego przemysłu. Dotychczas w portfolio funduszu znajdowały się 3 spółki: ICSec — dostawca rozwiązań cybersecurity dla przemysłu, Eologix zajmujący się monitoringiem i poprawą efektywności turbin wiatrowych oraz Invert Robotics — producent opatentowanych robotów do inspekcji przemysłowych. Ponadto ORLEN VC przeprowadził już także dwie inwestycje w fundusze – Emerald Technology Ventures ze Szwajcarii oraz Environmental Technologies Fund z Wielkiej Brytanii. Ostatnio zaś do portfolio dołączyła polska spółka Apeiron Synthesis.

Zobacz także: ORLEN udostępnił ultraszybką ładowarkę samochodową

Jak zaznaczył Prezes Zarządu PKN ORLEN, Daniel Obajtek koncern stawia na nowoczesne technologie i w ten sposób skutecznie wzmacnia swoją konkurencyjność na coraz bardziej wymagającym rynku. PKN ORLEN stworzył i dynamicznie rozwija największy polski fundusz Venture Capital, który stanowi realną wartość dodaną do podstawowej działalności koncernu. PKN ORLEN dostrzega duży potencjał w innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych Apeiron Synthesis, które już teraz skutecznie konkurują na rynku wartym 30 mld dolarów. Koncern jest otwarty na kolejne nowatorskie pomysły, w różnych obszarach biznesowych, które będą wspierały realizację strategii i budowę silnego, multienergetycznego i nowoczesnego koncernu.

Czym zajmuje się Apeiron Synthesis?

Czym dokładnie się zajmuje polska spółka? Otóż Apeiron Synthesis komercjalizuje, opracowaną przez naukowców z Francji i USA oraz nagrodzoną w 2005 roku nagrodą Nobla, technologię metatezy olefin (proces chemiczny wykorzystywany w przemyśle). Firma specjalizuje się w opracowywaniu oraz komercyjnym wdrażaniu na światową skalę nowatorskich, rutenowych katalizatorów stosowanych w reakcji metatezy olefin. Technologia ta to niezwykle efektywna metoda syntezy, która umożliwia skuteczniejszą, tańszą i przyjazną środowisku produkcję zaawansowanych związków chemicznych. Wiele reakcji chemicznych, w przeciwieństwie do tej metody, wymaga specjalnych warunków (jak wysoka temperatura i ciśnienie) lub prowadzi do produkcji dużej ilości odpadów.

Zobacz także: Orlen zbuduje stacje tankowania wodoru w Wałbrzychu, Poznaniu i Katowicach

Jak podkreśla Piotr Sławski, Partner zarządzający funduszem Aper Ventures, który specjalizuje się w inwestycjach z obszaru deep tech, działania zespołu Apeiron były śledzone od lat, dzięki czemu Aper Ventures był pewny, że skutecznie rozwiązują problem, przed jakim stają nawet topowi gracze w wielu kluczowych branżach — ich surowiec pozwala otrzymywać złożone związki syntetyczne w sposób ekonomiczny i ekologiczny, a skala zapotrzebowania na produkt szybko rośnie na całym świecie.

Polska firma dobrze radzi sobie na światowym rynku!

Przy czym, co warto zaznaczyć, o dotychczasowej efektywności Apeiron Synthesis świadczą nie tylko wypowiedzi specjalistów, ale również między innymi to, że skutecznie konkuruje na światowym rynku katalizatorów metatezy. Obecnie funkcjonują na nim 4 firmy, w tym Apeiron Synthesis. Są wśród nich specjalistyczne podmioty, koncentrujące się przede wszystkim na metatezie olefin (XiMo, Zannan Scitech, Apeiron Synthesis), jak również międzynarodowy koncern chemiczny Umicore, dla którego metateza jest jednym z wielu obszarów działalności. W Polsce Apeiron jest jedyną firmą oferującą katalizatory metatezy olefin do zastosowań przemysłowych.

ORLEN buduje pierwszą w Polsce ekologiczną biogazownię

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker