Polska

Ukraińskie firmy w Polsce coraz częstsze. 10% JDG należy do nich

Ukraińskie firmy w Polsce są coraz częstszym zjawiskiem. Warto wspomnieć, że już prawie 10% JDG należy do naszych wschodnich sąsiadów

Obywatele Ukrainy od lat są licznie obecni w naszym państwie. Dodatkowo od wybuchu wojny ich napływ dynamicznie się zwiększył. Aktywność gospodarcza milionów ludzi nie trafia w próżnie. Zaczęły powstawać ukraińskie firmy w Polsce. Dziś przedstawimy ile ich jest i jaki mają wymiar.

Ukraińskie firmy w Polsce

W ciągu ostatnich dwóch lat od stycznia 2022 roku do grudnia 2023 roku według Polskiego Instytutu Ekonomicznego powstało ponad 44,5 tysiąca ukraińskich firm w Polsce. Jedynie w 2023 roku zostało utworzonych 28,6 tysięcy działalności jednoosobowych. Oznacza to, że w stosunku do 2022 roku Ukraińcy otworzyli o 80% więcej działalności jednoosobowych. Warto wspomnieć, że co dziesiąta nowo powstała firma w Polsce w ubiegłym roku, należała do Ukraińców. Dokładnie mówiąc, ukraińskie firmy w Polsce odpowiadają za 9,4% całości. Dodatkowo jak donosi Aleksandra Wejt-Knyżewska z PIE blisko 3/4 aktywnych działalności gospodarczych zarejestrowanych w Polsce przez cudzoziemców były prowadzone przez Ukraińców, co stanowiło 72% tej grupy.

Zobacz także: Zachodnia Ukraina: Kryzys to wyprzedaż dla inwestora

Co ciekawe wśród wszystkich ukraińskich firm w Polsce obecnie 38% prowadzonych jest przez kobiety. W 2022 roku procentowo było ich najwięcej. Ukrainki wtedy zarządzały 41% firm, natomiast w 2023 roku odsetek prowadzonych jednoosobowych działalności gospodarczych przez Ukrainki spadł do 37%. Warto wspomnieć, że udział ten pozostaje wyższy niż udział działalności zakładanych przez Polki, który wynosi 34 procent.

Zaraz po wybuchu wojny, w marcu 2022 r., działalność gospodarczą w Polsce rozpoczęło 110 firm założonych przez ukraińskie kobiety, a już w kolejnym miesiącu ta liczba wzrosła do 345 firm. Najwięcej własnych działalności (1100) obywatelki Ukrainy założyły w lipcu 2023 r.

Przedsiębiorstwa ukraińskie w Polsce głównie działały w branżach takich jak budownictwo (24%), informacja i komunikacja (18%), oraz pozostała działalność usługowa (14%). Struktura branżowa firm zakładanych przez ukraińskich mężczyzn różni się od tych prowadzonych przez kobiety.

Mężczyźni przede wszystkim zakładają firmy związane z budownictwem (36%), informacją i komunikacją (%), a także transportem, gospodarką magazynową oraz przetwórstwem przemysłowym (po 10 %). Z kolei, obywatelki Ukrainy najczęściej prowadzą biznes w dziedzinie pozostałej działalności usługowej (32%), informacji i komunikacji (12%), a także handlu oraz usługami administrowania i działalnością wspierającą (po 10%).

Zobacz także: Wielki protest rolników a sytuacja na polskich lotniskach: co musisz wiedzieć

Ukraińskie działalności gospodarcze w Polsce

Ukraińskie firmy w Polsce alternatywą dla etatu

Zakładanie firm w naszym państwie stało się dla przybyszy ze wschodu alternatywą dla zatrudnienia na etacie. Na koniec stycznia 2024 roku, prawie 756 tysięcy obywateli Ukrainy było zgłoszonych do ubezpieczenia, z czego około 731 tysięcy pracowało na etacie, na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej. Posiadanie własnego biznesu daje możliwość pozyskania większych środków finansowych na utrzymanie siebie i rodziny, często umożliwia pracę zgodną z kwalifikacjami i umiejętnościami.

Ukraińcy w polskich firmach są często zatrudniani do prostych prac, co często wiąże się z niższymi wynagrodzeniami. Duża część otwieranych firm w Polsce jest kontynuacją działalności prowadzonej przed wojną na Ukrainie. Niektóre pomysły na nowe firmy powstały podczas pobytu w Polsce, wpisując się w potrzeby zarówno polskich, jak i ukraińskich konsumentów.

Zobacz także: Dzikie Pola znów dzikie. Ukraina się wyludnia, jest tam mniej ludzi niż w Polsce! [ANALIZA]

Działalność prowadzona przez obywateli Ukrainy w Polsce odpowiada na potrzeby polskiej gospodarki i częściowo uzupełnia luki, co jest zauważalne w udziale firm budowlanych, z branży informacyjno-komunikacyjnej oraz TSL (transport, spedycja, logistyka). Raport Barometr Polskiego Rynku Pracy wskazuje, że ponad połowa (61%) polskich przedsiębiorców nie obawia się konkurencji ze strony firm prowadzonych przez Ukraińców w Polsce.

Jak przekonują specjaliści PIE w swoim tygodniu, Ukraińcy pracujący w Polsce, zarówno na etacie, jak i prowadzący własną działalność, przyczyniają się do wzrostu gospodarczego Polski. Ich działalność w różnych sektorach, zwłaszcza w budownictwie, informacji i komunikacji oraz w transporcie i logistyce, jest istotnym elementem wspierającym rozwój różnych dziedzin polskiej gospodarki. Obywatele Ukrainy wnoszą nie tylko do gospodarki, ale również do różnorodności i dynamiki rynku pracy w Polsce.

Najbardziej zadłużone miasta w Polsce [RANKING]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker