Polska

Ceny w Polsce powinny być wyższe niż są obecnie

Ostatnio w społeczeństwie i mediach zapanowało poruszenie związane z wysokim odczytem inflacji, o którym informował GUS. Jak się okazało inflacja w grudniu 2019 roku wyniosła 3,4 proc. rok do roku. Była to najwyższa wartość od ośmiu lat. Jakby jednak wyglądały ceny gdybyśmy cały czas trzymali się celu inflacyjnego?

Od 1998 roku NBP stosuje strategię bezpośredniego celu inflacyjnego. Obecny cel inflacyjny wynoszący 2,5 proc. został wprowadzony na początku 2004 roku. Dopuszczalne są odchylenia od celu o +/- 1 p. proc. Oznacza to, że inflacja powinna się poruszać w widełkach między 1,5 proc. a 3,5 proc. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, to bank centralny nie musi interweniować na rynku walutowym.

Z wyliczeń, które pojawiły się niedawno w Internecie wynika, że gdyby co roku od 2004 roku inflacja w Polsce była równa celowi inflacyjnemu, to ceny byłby w naszym kraju o 8 proc. wyższe niż są obecnie.

Ponadto gdybyśmy od dziś utrzymywali inflację roczną na poziomie 3,5 proc., czyli na maksimum dopuszczalnym przez NBP, to poziom cen zakładany przy podążaniu z celem inflacyjnym dogonimy dopiero w roku 2027.

Te dane pokazują, że obecnie ceny w Polsce są niższe niż pierwotnie zakładano ustalając cel inflacyjny. Nie wiemy jednak, czy w przypadku wyższej inflacji nie byłoby większego impulsu inwestycyjnego, co ostatecznie dałoby lepsze wyniki naszej gospodarki niż obecnie.

WESPRZYJ NAS NA PATRONITE!  —–> https://patronite.pl/OG

patornite2

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker