Uncategorized

Niemiecki przemysł cierpi katusze, ale badania koniunktury zwiastują poprawę

Niemiecki przemysł znalazł się w głębokim kryzysie pod koniec 2022 roku. Produkcja przemysłowa spadła w grudniu o 3,1 procent miesiąc do miesiąca, a w ciągu roku o blisko 4 procent. Szczególnie ucierpiał sektor energochłonny, gdzie wyniki okazały się niższe o prawie 20 procent. Jednak ostatnie badanie koniunktury niemieckiego przemysłu wskazuje, że nastroje wśród przedsiębiorców zaczynają się poprawiać. 

Niemiecki przemysł cierpi przez kryzys energetyczny

Grudzień ub. roku był fatalnym miesiącem dla niemieckiej gospodarki i w zasadzie podsumował cały rok, podczas którego wyniki z miesiąca na miesiąc były coraz słabsze, głównie pod wpływem kryzysu energetycznego Niemiecka produkcja przemysłowa spadła o 3,1 procent miesiąc do miesiąca i o blisko 4 procent rok do roku. Ucierpiały także inne sektory. Produkcja w energetyce spadła o 2,3 procent m/m, natomiast aktywność w budownictwie aż o 8 procent m/m. Koniec roku dla naszych sąsiadów był po prostu okropny.

Najsilniej ucierpiała oczywiście branża energochłonna. Jak wynika z poniższego wykresu opracowanego przez ekonomistów Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), spadek produkcji w tej branży wyniósł w całym 2022 roku niemal 20 procent. Podobne blisko 15-procentowe załamanie zaliczył także sektor drzewny i chemiczny. Ogólnie rzecz biorąc, aktywność w przemyśle znajdowała się na ujemnym poziomie przez cały 2022 rok w stosunku do 2021 roku.

Źródło: Miesięcznik Makroekonomiczny PIE

Zamówienia w niemieckim przemyśle w grudniu spadły łącznie o 9,6 procent rok do roku. Do najsilniejszego załamania doszło w branży „pozostały sprzęt transportowy”, gdzie spadek zamówień wyniósł aż 54,4 procent. Niemniej, wszystkie sektory przemysłu ucierpiały. Zamówienia w branży chemicznej i farmaceutycznej zmniejszyły się o 16,5 procent, w branży tekstylnej o 13,1 procent, natomiast w sektorze motoryzacyjnym (niezwykle kluczowym dla gospodarki Niemiec) o 10,6 procent. Odporna na kryzys okazała się branża elektroniczna, gdzie zamówienia wzrosły o 10,4 procent.

Źródło: Miesięcznik Makroekonomiczny PIE

Zobacz także: Niemcy ograniczają handel z Rosją – alternatywą państwa v4 i Ukraina

Badania koniunktury zwiastują poprawę

Ciepła zima oraz hojne wsparcie fiskalne sprawiają, że niemieccy przedsiębiorcy bardziej optymistycznie patrzą w przyszłość. Systematycznie poprawia się ocena perspektyw. Komponent Indeksu Ifo, obrazujący prognozy firm przemysłowych, wzrósł od września z -40,5 pkt. do 10,1 pkt. Takie wyniki nadal odpowiadają niskiemu tempu wzrostu, są jednak o wiele lepsze niż na jesieni. Przedsiębiorcy sugerują, że z 95-proc. prawdopodobieństwem gospodarka Niemiec urośnie w 2023 r. We wrześniu było to zaledwie 0,3 proc. – czytamy w Miesięczniku Makroekonomicznym PIE

Klimat biznesowy i ocena oczekiwań przyszłości poprawiły się wśród niemieckich przedsiębiorców. Oba wskaźniki wskazują na znaczącą poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców na początku 2023 roku. Jest to po części związane z ożywieniem w Chinach, które mogłoby poprawić wyniki eksporterów.

Źródło: Miesięcznik Makroekonomiczny PIE

Jak czytamy w Miesięczniku Makroekonomicznym PIE:

Otwarcie chińskiej gospodarki jest postrzegane jako szansa na lepsze wyniki niemieckich eksporterów.

Jednocześnie twarde dane z przemysłu pokazują, że gospodarka Niemiec znajduje się w stagnacji. Nie wiadomo też, w jakim stopniu poprawa oczekiwań przełoży się na lepsze wyniki w produkcji i sprzedaży. Wzrost popytu zewnętrznego ze strony Państwa Środka z jednej strony poprawi eksport, jednak z drugiej strony stanowi ryzyko dla cen surowców energetycznych na światowych rynkach, co może pogorszyć sytuację sektorów energochłonnych, takich jak przemysł.

Bieżące dane wskazują jednak, że liczba zamówień spoza strefy euro nadal maleje. Dlatego poprawa sentymentu w badaniach koniunktury może być krótkotrwała. Na aktywności ciążyć będą słabe wyniki branż energochłonnych i jest to także problem polskich eksporterów – wskazują ekonomiści PIE

Zobacz także: Niemcy wprowadzą pojazdy autonomiczne w publicznym transporcie

Czy Niemcy znajdą się w recesji?

Podstawowe pytanie, jakie zadają sobie ekonomiści zainteresowani sytuacją w Niemczech i strefie euro, to czy Niemcy znajdą się w recesji. Komisja Europejska oczekuje, że realny PKB Niemiec wzrośnie w 2023 roku o 0,2 procent. Stanowi to dość sporą korektę w górę, gdyż jeszcze w jesiennych prognozach KE przewidywała spadek PKB o 0,6 procent. Perspektywy wzrostu poprawiły spadające ceny energii, ciepła zima i silne wsparcie fiskalne ze strony rządu (pakiet 200 mld euro na walkę z kryzysem energetycznym).

Według badania ifo prawdopodobieństwo, że niemieckie PKB wzrośnie w 2023 roku wynosi aż 95,1 procent. Wszystkie znaki na niebie wskazują zatem, że nasz zachodni sąsiad uniknie recesji. Co z prognozą dla strefy euro? Jak wynika z poniższego wykresu, konsensus prognoz dla eurozony to 0,1 procent. Tak czy inaczej, Niemcy, a co za tym idzie strefa euro, znajdą się, jeżeli nie w recesji, to w głębokiej stagnacji.

Źródło: Miesięcznik Makroekonomiczny PIE

Dezintegracja Unii Europejskiej byłaby bardzo kosztowna szczególnie dla krajów EŚW

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker