EuropaGospodarka

Gospodarka Wielkiej Brytanii rozwija się w najszybszym tempie od 1941 roku!

Gospodarka Wielkiej Brytanii rozwija się w nadzwyczajnie szybkim tempie. Brytyjki PKB w ostatnim kwartale ubiegłego roku wzrósł o 7,5 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Jest to najwyższe tempo wzrostu PKB od 80 lat.

Gospodarka Wielkiej Brytanii wzrasta, jednak jeszcze nie osiągnęła poziomu sprzed pandemii

Wielka Brytania w IV kw. 2021 roku osiągnęła wzrost gospodarczy na poziomie zdumiewających 7,5 proc. Tym samym brytyjska gospodarka rozwijała się najszybciej spośród wszystkich zaawansowanych gospodarek (G7). Niemniej jednak wartość realnego PKB pod koniec 2021 roku była wciąż mniejsza aniżeli pod koniec roku 2019. Jest to efekt największej recesji od 100 lat na poziomie 9,4 proc. w 2020 roku.

Jak wskazuje kanclerz skarbu Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, tak znaczące ożywienie gospodarcze to zasługa środków pomocowych zainicjowanych przez rząd.

Dzięki naszemu pakietowi wsparcia i podjęciu właściwych rozmów we właściwym czasie gospodarka jest niezwykle odporna — mówi Sunak

Jak już jednak wspomniano kamień milowy gospodarki brytyjskiej, w postaci uzyskania poziomu realnego PKB sprzed pandemii wciąż nie został osiągnięty. Dla porównania, Francji czy Stanom Zjednoczonym takim poziom udało się już osiągnąć. Warto zaznaczyć, że wzrost gospodarczy pod koniec 2021 roku mógł być nieco wyższy. Bowiem nowy wariant koronawirusa nieco wyhamował aktywność gospodarczą, a w szczególności wydatki konsumpcyjne. Przez co PKB m/m w grudniu spadł o 0,2 proc.

Wykres 1. Tempo wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii w okresie 1900-2020 (%).

Zobacz także: Wielka Brytania chce nałożyć sankcje na rosyjskich oligarchów

Jaki będzie 2022 r. dla gospodarki Wielkiej Brytanii?

Warto zaznaczyć, że spływające dane na temat koniunktury brytyjskiej dają spore możliwości dla Banku Anglii do cyklu podwyżek stóp proc. Bowiem w Wielkiej Brytanii inflacja w grudniu wyniosła 5,4 proc., co oznacza, że znalazła się o 3,4 pkt proc. powyżej celu inflacyjnego BOE (z ang. Bank of England).

W grudniu gospodarka brytyjska wykazała większą odporność w obliczu omikronowego wariantu Covid-19, niż się spodziewaliśmy. Dzisiejsze dane wskazują również, że w pierwszym kwartale będzie on działał nieco lepiej niż prognozy Banku Anglii, pozostawiając szeroko otwarte drzwi do podwyżki stóp w marcu – mówi ekonomista Dan Hanson

Zobacz także: Wielka Brytania zainwestuje spore środki w kolej w Kenii

Niemniej jednak 2022 r. może okazać się mniej owocny dla brytyjskiej gospodarki. Ograniczony poziom dochodów gospodarstw domowych poprzez wysoką inflację oraz planowane podwyżki podatków mogą przyczynić się do znaczącego spowolnienia gospodarczego. Ekonomistka KPMG UK Yael Selfin prognozuje, że tempo wzrostu realnego PKB w 2022 r. może wynieść już jedynie 3,7 proc.

Zobacz także: Umowa o wolnym handlu między Wielką Brytanią a Indiami coraz bliżej

Na możliwe spowolnienie gospodarcze wskazuje Pat McFadden z opozycyjnej Partii Pracy:

W rzeczywistości sposób, w jaki rząd kieruje naszą gospodarką, uwięził nas w cyklu wysokich podatków i niskiego wzrostu. Najnowsza prognoza Banku Anglii sugeruje, że w obecnym roku wzrost zwolni do pełzania. To byłby najwolniejszy wzrost w gospodarce G-7 – mówi polityk

Brexit przeszkadza brytyjczykom! A w 2022 r. nowe bariery handlowe

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker