Polska

Komisja Europejska chwali Polskę za wyniki gospodarcze, ale zauważa też potencjalne problemy

Polska przeżywa dobry okres gospodarczy, a silny wzrost PKB pozostanie na solidnym poziomie mimo prognozowanego spowolnienia. W krótki terminie nie widać istotnego ryzyka dla sytuacji fiskalnej – wynika z oświadczenia Komisji Europejskiej.

Wypowiedź dotyczy corocznego résumé omawiającego sytuację społeczną i gospodarczą w poszczególnych krajach Unii Europejskiej.

Wiceszef KE Valdis Dombrovskis stwierdził, że dzięki wysokiemu wzrostowi gospodarczemu w 2018 roku, który wyniósł 5,1 proc. oraz dobrym prognozom na 2019 rok (3,5 proc. wzrostu PKB), stan finansów publicznych cały czas ulega poprawie. Zdaniem KE deficyt finansów publicznych ma wynieść w Polsce 0,9 proc. PKB. Dombrovskis zaznaczył również, że Komisja dostrzega poprawę w ściągalności podatków.

Następnie dodał, że w perspektywie długoterminowej KE dostrzega zagrożenia związane z wysokimi wydatkami na świadczenia emerytalne, które wynikają z niskiego wieku przejścia na emeryturę.

KE zaznaczyła, że Polska przeżywa dobry okres gospodarczy i pomimo zapowiadanego spowolnienia, wzrost PKB ma pozostać na solidnym poziomie. Urzędnicy zwrócili również uwagę na rekordowo niskie bezrobocie oraz malejące nierówności dochodowe. Ponadto pochwalono nasz kraj za malejący dług publiczny, który znajduje się wyraźnie poniżej progu 60 proc. PKB.

Nie wypowiadano się jednak o Polsce tylko w samych superlatywach. Zauważono, że nasz rynek pracy cierpi na brak pracowników i te niedobory świadczą, że na rynek musi wejść więcej osób. Z powodu deficytu rąk do pracy – zdaniem KE – polskie przedsiębiorstwa napotykają na bariery rozwojowe. Ponadto Komisja zauważa, że uczestnictwo w rynku pracy jest utrudnione z powodu nieodpowiedniej liczby placówek opieki nad dziećmi (żłobki, przedszkola) oraz niskiego wieku emerytalnego.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker