Polska

Emilewicz: Koronawirus obniży wzrost polskiego PKB

We wtorek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz poinformowała o wdrożeniu pakietów osłonowych dla przedsiębiorców oraz o potencjalnym spadku dynamiki PKB wywołanym koronawirusem.

Rząd mając na uwadze pogorszenie się sytuacji wielu przedsiębiorstw planuje wprowadzić m.in. odroczone płatności podatków oraz składek na ZUS. Minister Emilewicz poinformowała, że w przypadku składek ZUS przedsiębiorcy będą mogli aplikować o rozłożenie na raty, odłożenie w czasie lub umorzenie składki. Ponadto przełożono wejście w życie nowych plików JPK. Pierwotnie miały wejść do użytku 1 kwietnia. Termin przesunięto jednak na 1 lipca br.

Najmocniej dotknięte przez kryzys mają zostać branże turystyczna i transportowa. Minister podała, że są przypadki firm, które odnotowują nawet 80 proc. współczynnik anulacji imprez. Odwoływanie wydarzeń oraz podróży wpływa negatywnie również na branżę transportową ze względu na wyraźny spadek popytu na ich usługi.

Koronawirus może całościowo obniżyć wzrost polskiego PKB w 2020 roku od 0,5 do 1,3 p. proc. Niemniej jednak wzrost w tym roku ma nie być niższy niż 2 proc. To lepsze prognozy niż przewidują analitycy mBanku, którzy obcięli prognozę z 2,8 proc. do 1,6 proc.

Chcesz rzetelnego dziennikarstwa? Wesprzyj nas na Patronite!

patornite2

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker