Gospodarka

Polska czwartą najszybciej rozwijającą się gospodarką na świecie

Ministerstwo Przedsiębiorczości  i Technologii (MPiT) poinformowało, powołując się na dane OECD, że Polska będzie w 2019 roku czwartym najszybciej rozwijającym się krajem na świecie.

Z danych OECD wynika, że tylko trzy kraje mają się w 2019 roku rozwijać się szybciej od Polski. Mają to być Indie (7,16 proc.), Chiny (6,2 proc.) oraz Indonezja (5,07 proc.). Tuż za nimi ma być Polska ze wzrostem na poziomie 4,2 proc.

Jak podaje MPiT wynik ten zdecydowanie przewyższa średnią dla krajów OECD, która wynosi 1,8 proc., co jednocześnie daje Polsce pozycję lidera w organizacji pod względem prognozowanego wzrostu gospodarczego.

mtip

„Zdaniem ekonomistów OECD popyt krajowy w naszym kraju pozostaje silny, konsumpcja prywatna zdecydowanie rośnie, dzięki dynamicznie rozwijającemu się rynkowi pracy, a nowe transfery socjalne i obniżki podatków przyczynią się do jej dalszego wzrostu. Co istotne, dzięki napływowi środków unijnych oraz akomodacyjnej polityce pieniężnej spodziewane jest także przyspieszenie inwestycji” – podaje w swoim komunikacie resort przedsiębiorczości i technologii.

Warto również zauważyć, że nie tylko OECD podnosi prognozy dla polskiego gospodarki. Zrobił to również Bank Światowy, Komisja Europejska oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Sam wzrost gospodarczy jest dobrą wiadomością, jednak należy pamiętać, że wzrost PKB to nie wszystko i warto również przyjrzeć się jego strukturze by dowiedzieć się co odpowiada za taką a nie inną sytuację.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker