Polska

Rząd skuteczniej walczy z torbami foliowymi

Ministerstwo Środowiska przygotowało nowelizację ustawy dotyczącej opłaty recyklingowej dla toreb z tworzywa sztucznego.

Wysokość opłaty nie ulegnie zmianie i dalej będzie wynosić 20 gr za sztukę. Zmianie ulegnie natomiast oprócz gospodarowania odpadami rodzaj foliówek, który będzie podlegał opłatom. Będą to wszystkie torby foliowe z wyjątkiem tzw. zrywek, których używamy do pakowania owoców oraz pieczywa.

Zmiana prawa to efekt obchodzenia przez sieci handlowe przepisów, które wydawały klientom torebki foliowe o grubości przekraczającej 50 mikrometrów. Wówczas nie były one obarczone opłatą, gdyż ustawa przewidywała opłatę tylko na torebki do 50 mikrometrów.

Zgodnie z nowelą wszystkie foliówki mają obyć objęte opłatą od 1 września. Do każdej opłaty będzie doliczony 23 proc. podatek VAT. Ministerstwo szacuje, że jeszcze w tym roku opłata ma dać do budżetu państwa 63 mln złotych, natomiast w przyszłym roku ma to być 1,4 mld złotych.

Ministerstwo szacując wpływy przyjęło wykorzystanie 150 foliowych reklamówek na mieszkańca na rok. Obecnie szacuje się, że jest to około 300 toreb, a dekadę temu było to blisko 500 torebek na mieszkańca w ciągu roku.

Ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi pozwala podnieść opłatę recyklingową maksymalnie do 1 zł.

Pomysł dobry, ale nie perfekcyjny

Opłata za torby foliowe jest bardzo dobrym pomysłem gdyż przyczyni się do redukcji zużywanych przez Polaków folii, jednak powinna ona również objąć tzw. zrywki, które wykorzystywane są na potęgę, a również mają negatywny wpływ na środowisko. Być może do redukcji zużywanych foliówek przyczyniłaby się jeszcze większa wysokość opłaty recyklingowej, która skłoniłaby ludzi do korzystania z toreb wielorazowych.  

 Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowcyh analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju. Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker