Polska

Na kogo chcą głosować młodzi? Otóż głównie na PiS!

Na kogo chcą głosować młodzi? Otóż jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Pollster na zlecenie Super Expressu, aż 50 proc. osób w wieku 18-24 lata chce głosować na Prawo i Sprawiedliwość.

Na kogo chcą głosować młodzi? Głównie na partię rządzącą

W grupie wiekowej 18-24 lata połowa wyborców oddałaby swój głos na partię rządzącą  Niewiele mniej byłoby w przypadku osób w wieku 25-44 lata, gdzie na PiS chce głosować 49 proc. badanych. Najmniejszy odsetek osób chcących oddać głos na ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego jest wśród osób 45+, gdzie wynosi on 42 proc. To nieco zaskakujące wyniki mając na uwadze fakt, że to wśród najstarszych wyborców Prawo i Sprawiedliwość osiąga najlepsze rezultaty wyborcze.

Według sondażu odwrotna sytuacja jest w przypadku Koalicji Obywatelskiej – im starsi wyborcy tym większe poparcie. W grupie najmłodszych KO może liczyć na 16 proc. głosów. Wśród osób 24 – 44 lata jest to 23 proc., natomiast wśród wyborców 45+ poparcie wynosi 29 proc.

poparcie grupy wiekowe

Zobacz także: Polityka emerytalna PiS jest najgorszą w III RP [FELIETON]

Wśród najmłodszych wyborców lepiej od KO radzi sobie Lewica, którą chce popierać 17 proc. badanych.Co ciekawe Konfederacja wśród osób 18-24 lata ma poparcie wynoszące zaledwie 10 proc.

Wyniki na tle wyborów do PE zaskakują

Wyniki te są bardzo ciekawe, gdyż wyraźnie różnią się od rezultatów z wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wówczas przedziały wiekowe w badaniach były nieco inne jednak dla porównania Konfederacja wśród osób w wieku 18-29 lat uzyskała aż 18,5 proc. głosów. W badaniu SE najlepszy rezultat to 10 proc.

Podobnie jest z Prawem i Sprawiedliwością, gdzie wśród osób 18-29 lat otrzymało nieco ponad 28 proc. Dla porównania w przedziale 50-59 lat było to 47,9 proc., a w przedziale 60+ 52,2 proc.

Zobacz także: Zakaz handlu w niedzielę będzie zaostrzony. PiS chce zmian w prawie

Te dane pokazują, że albo jesteśmy świadkami wyraźnych zmian na polskiej scenie politycznej, albo coś jest z tym sondażem nie tak. Należy mieć również na uwadze fakt, że wielu z tych ankietowanych najprawdopodobniej przy urnach wyborczych nie zobaczymy, co również może wyraźnie wpływać na faktyczny rezultat w poszczególnych grupach wiekowych.

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 24-25 września 2019 roku na próbie 1101 dorosłych Polaków.

PiS wygrało wybory w 2019 roku dzięki programowi 500+ [BADANIE]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker