Polska

WOŚP nie jest ostatnią deską ratunku dla ochrony zdrowia

Powszechnie się uważa, że gdyby nie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, to polska ochrona zdrowia wyglądała by bardzo źle. Z takimi tezami można się spotkać bardzo często, jednak faktem jest, że znaczenie WOŚP dla ochrony zdrowia z perspektywy finansowej jest marginalne.

Przez 27 lat grania Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała 1 mld złotych (uwzględniając inflację i denominację złotego). To niewątpliwie olbrzymia kwota. Można by za nią kupić np. 2000 specjalistycznych w pełni wyposażonych ambulansów. Dla porównania obecnie po Polsce takich pojazdów porusza się około 1700.

Niemniej jednak to kropla w morzu. Wydatki na ochronę zdrowia w Polsce wyniosły w 2019 roku ponad 100 mld złotych. Oznacza to, że w ciągu roku Polacy wydają na ochronę zdrowia 100 razy więcej niż WOŚP zebrała przez cały okres swojego funkcjonowania. Oczywiście w tych 100 mld w dużej mierze są zawarte koszty leczenia, które z budżetu WOŚP bezpośrednio nie są finansowane. Znacznie mniej z kwoty 100 mld złotych jest przeznaczane na inwestycje i zakup sprzętu, w czym specjalizuje się WOŚP, jednak ciągle mówimy o kwocie przekraczającej miliard złotych.

Czy to jest tekst, który ma zniesławić WOŚP? Nie, on ma po prostu przedstawić fakty. Niemniej jednak WOŚP jest wspaniałą inicjatywą nie tylko z perspektywy finansowej i chęci niesienia pomocy. Jest to też wydarzenie, które bardzo mocno angażuje społeczeństwo i spaja ludzi (niestety też dzieli, ale niektóre sytuacje są nieuniknione). W dniu finału jest organizowanych wiele wydarzeń i koncertów, które pozwalają ludziom się spotkać porozmawiać, a jednocześnie wesprzeć naszą ochronę zdrowia, która jak wiemy potrzebuje nawet najmniejszej pomocy. Dlatego WOŚP nie jest inicjatywą, która utrzymuje nasz system ochrony zdrowia przy życiu, jednak jest inicjatywą, która z pewnością pozytywnie oddziałuje na nasze społeczeństwo.  

WESPRZYJ NAS NA PATRONITE!  —–> https://patronite.pl/OG

patornite2

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker