Polska

Gigantyczny wzrost w fotowoltaice. Ponad 104 tys. instalacji

Fotowoltaika w Polsce rozwija się w niesamowitym tempie. W 2019 roku przyłączono w naszym kraju do sieci ponad 104 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV) o łącznej mocy przekraczającej 680 MWp. To cztery razy więcej niż w 2018 roku – podaje portal Globenergia.

Za sprawą dotacji rządowych fotowoltaika w Polsce szybko się rozwija

Do tak dużej popularności fotowoltaiki z pewnością przyczyniły się dotacje rządowe na zakup paneli słonecznych. Spośród 104 tys. instalacji 42 tys. przypadło PGE, 30 tys. Tauronowi, 18 tys. Enerdze oraz 13 tys. Enei. Na piątym miejscu znalazła się najmniejsza z zestawienia innogy – 1,5 tys. instalacji.

Zobacz także: Recykling fotowoltaiki. Drugie życie paneli fotowoltaicznych

Wzrosła także średnia moc przypadająca na instalację. Dotychczas było to 4-5 kWp, podczas gdy w 2019 roku wzrosła do 6,5 kWp.

„Niewiele krajów w Europie może pochwalić się 100 000 przyłączonych rocznie mikroinstalacji. Polska uniknęła błędów popełnionych w części krajów europejskich, gdzie rozwój fotowoltaiki ograniczony był głównie do dużych farm a energetyka prosumencka była odsunięta na boczny tor. Przy tej okazji warto także zadać pytanie co dalej? 1 GWp skumulowanej mocy mikroinstalacji jest dobrym momentem do rozpoczęcia dyskusji nad kierunkami rozwoju prosumentyzmu w Polsce. Kolejne programy wsparcia i zmiany legislacyjne powinny brać pod uwagę wzrost autokonsumpcji minimum poprzez promocję systemów gromadzenia energii” – komentuje dla Globenergii Bogdan Szymański prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej SBF POLSKA PV.

Zobacz także: Jak centra danych konsumują energię?

Liczba instalacji w naszym kraju wzrosła czterokrotnie

O ile liczba instalacji w stosunku do 2018 roku była czterokrotnie wyższa 104 tys. vs 27,3 tys., o tyle w stosunku do 2017 roku było to aż osiem razy więcej (12,9 tys.).

W sumie w minionym roku udało się przekroczyć poziom 1 GWp mocy zainstalowanej w fotowoltaice. Ostatecznie według danych Polskich Sieci Energetycznych moc zainstalowana w fotowoltaice 1.01.2020 roku wyniosła 1,3 GWp.

*Jednostka Wp, używana w fotowoltaice, to watt–peak, czyli maksymalna energia, którą wygenerować mogą panele fotowoltaiczne danej konstrukcji w warunkach zapewniających temperaturę 25 stopni Celsjusza.

Największa elektrownia słoneczna na świecie połączy Australię i Singapur

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker