Polska

ORLEN gra w zielone i stawia na OZE

PKN ORLEN konsekwentnie realizuje przyjętą pod koniec 2020 nową strategię, która zakłada dynamiczny rozwój nisko- i zeroemisyjnych aktywów energetycznych. Zgodnie z jej założeniami ORLEN do 2030 chce znacznie obniżyć, a do 2050 roku osiągnąć pełną neutralność klimatyczną. Koncern regularnie zwiększa swoje moce zainstalowane w OZE. Szczególną rolę w planowanym miksie energetycznym ORLEN widzi w energetyce wiatrowej i to z tym właśnie obszarem  wiąże duże nadzieje.

Oprócz projektu jednej z największych farm wiatrowych na Bałtyku o mocy do 1200 MW, który jest szerzej znany pod nazwą Baltic Power, PKN ORLEN inwestuje również w projekty wiatrowe na lądzie. Kilka dni temu koncern ogłosił, że przejmie trzy farmy wiatrowe na Pomorzu od hiszpańskich funduszy inwestycyjnych. Trzy elektrownie o łącznej mocy ok. 90 MW, są w stanie zasilić w energię ok. 130 tys. gospodarstw domowych.

Kilka dni wcześniej ORLEN ogłosił zakup elektrowni wiatrowej w Kaninie w województwie zachodniopomorskim. To dodatkowe 20 MW mocy. Dotychczas farma była w stanie wyprodukować do 50 GWh energii rocznie. Położona w okolicach Darłowa farma wiatrowa składa się z 8 turbin o mocy 2,5 MW każda. Taka moc pozwala na zaspokojenie potrzeb ponad 20 tys. gospodarstw domowych.

Po przeprowadzonych akwizycjach Grupa ORLEN będzie posiadała aktywa energetyczne o łącznej mocy 3,3 GW, w tym 642 MW w źródłach zeroemisyjnych. Obejmą one m.in. 58 elektrowni produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, farmy fotowoltaiczne i lądowe farmy wiatrowe. Segment energetyki wiatrowej będzie tworzyło 10 farm, których łączna moc zainstalowana wyniesie 353 MW. Po wspomnianych transakcjach moce zainstalowane Grupy ORLEN w energetyce wiatrowej stawiają go na pozycji czwartego największego gracza w tym segmencie.

ORLEN inwestuje także w słońce

Na początku roku Energa będąca częścią Grupy ORLEN ogłosiła budowę farmy fotowoltaicznej w Wielkopolsce. Nowa inwestycja ma mieć moc ok. 100 MW i powstanie na poeksploatacyjnych terenach kopalni Adamów w gminie Przykona w Wielkopolsce.

Na terenie tym już teraz działa uruchomiona w lipcu 2020 r. Farma Wiatrowa Przykona o mocy 31 MW. Obok niej powstanie farma fotowoltaiczna PV Gryf o mocy 20 MWW momencie oddania do użytku będzie to największa instalacja fotowoltaiczna wśród aktywów OZE Energi. Według szacunków, po wybudowaniu PV Gryf oraz PV Mitra będą w stanie łącznie zasilić czystą energią ok. 100 tys. gospodarstw domowych.

Obecnie Energa OZE zarządza dwiema komercyjnymi farmami fotowoltaicznymi – PV Delta o mocy zainstalowanej 1,63 MW oraz PV Czernikowo 3,77 MW. Przez trzy pierwsze kwartały ubiegłego roku oba te aktywa wyprodukowały ok. 5 GWh energii elektrycznej. Wynik ten pozwolił zasilić ok. 2,5 tys. gospodarstw domowych, a jednocześnie  zredukował emisję CO2 o 3,8 tys. ton.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker