Polska

Długi alimentacyjne Polaków przekroczyły 11 miliardów złotych

Jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, w lutym tego roku, długi alimentacyjne Polaków przekroczyły 11 mld zł. Jednocześnie zmalała liczba dłużników i wzrosło średnie zadłużenie.

Długi alimentacyjne Polaków przekroczyły 11 mld zł

Nie płacą pieniędzy na swoje dzieci i są winni swoim partnerom fortunę. 11 mld zł – tyle zaległych alimentów, według danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, w lutym tego roku, mieli do zapłacenia Polacy. Jest to niemała kwota, ale żeby zdać sobie sprawę jak to dużo, należy porównać ją do kosztów różnych inwestycji. Z danych Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wynika, że koszt 1 km autostrady w Polsce wyniósł w 2020 roku 47,8 mln zł. Oznacza to, że za tę kwotę można zbudować 230 km autostrady. Można też wyremontować wszystkie wymagające naprawy drogi w Polsce. Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad szacuje koszt remontów wszystkich odcinków o niezadowalającym stanie, pochłonąłby 11,5 mld zł. 

Zobacz także: Stan polskich dróg jest coraz gorszy. Na najpilniejsze naprawy potrzeba 4,5 mld złotych

Koszt wybudowania stadionu narodowego wyniósł blisko 2 mld zł. Biorąc pod uwagę wzrost kosztów, można przypuszczać, że dziś za długi alimentacyjne Polaków można postawić 3 lub 4 takie stadiony. 11 mld to również kwota, którą Polska zapłaci USA za 32 myśliwce f-35. Należy jednak pamiętać, że jest to jedynie koszt samych samolotów, a nie usług, które należy zakupić razem z nimi w zestawie. Tak czy inaczej, kwota ta robi spore wrażenie.

Jeżeli chodzi o indywidualnego rekordzistę, to 31-latek z Małopolski jest winny… 939 tys. zł. 96% osób niepłacących alimentów to mężczyźni. Co ze względu na populację nie powinno dziwić, najwięcej dłużników mieszka w województwie śląskim i mazowieckim. Z kolei najwyższe średnie zadłużenie, posiadają dłużnicy z województwa świętokrzyskiego. W lutym wynosiło ono 46 433 zł. 

Przeciętny dług w kraju, wynosił 41 tys. zł, a w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor znajduje się ponad ćwierć miliona osób. Co ciekawe ich liczba systematycznie spada. Jeszcze kilka lat temu było ich o kilkadziesiąt tysięcy więcej. Rośnie za to średni dług. Jeszcze w 2017  było to „jedynie” 29 tys. zł.

Długi alimentacyjne – prawie ćwierć miliona Polaków zalega z 10 mld zł

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker