Polska

Długi alimentacyjne – prawie ćwierć miliona Polaków zalega z 10 mld zł

Jak podaje BIG InfoMonitor, Polacy zalegają z ponad 10 mld zł niezapłaconych alimentów. Najwyższe zaległości alimentacyjne obserwowane są w województwach śląskim i mazowieckim, w każdym z nich przekraczają miliard złotych. 

Wysokie długi alimentacyjne Polaków

Średni dług alimentacyjny wynosi ok. 41 tysięcy złotych. Jednak zdarzają się rekordziści jak mieszkaniec województwa kujawsko-pomorskiego zalegający z alimentami sięgającymi 0,6 mln złotych. Zaległości z tytułu niezapłaconych alimentów 246 tysięcy osób sięgają niemal 10 mld złotych. Od początku grudnia rozpoczął działalność Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ). Dotychczas osoby niepłacące świadczeń znikały z rejestru po  upływie sześciu lat. Ma się to zmienić 29 grudnia, gdy do rejestru będą trafiać również długi starsze niż sześć lat. W 2018 roku w życie weszła ustawa, na podstawie której należności starsze niż sześć lat nie mogą być zgłaszane do systemu, dlatego z listy wykreślono ok. 16,4 tysięcy osób zalegających z alimentami. Poprzez dotychczasowe przepisy, w ciągu ostatnich trzech lat liczba osób unikających płacenia alimentów sztucznie zmniejszyła się o 21%, kwota zaległości spadła natomiast o 15%.

Zobacz także: Polscy podatnicy płacą alimenty za nieobowiązkowych rodziców

Nowe przepisy uderzą w alimenciarzy

Od 29 grudnia rejestr nie będzie wykreślał zobowiązań starszych niż sześć lat. Co więcej, gminy będą przekazywać informacje o zobowiązaniach alimentacyjnych bez ograniczeń terminowych. Dana osoba może zostać usunięta z rejestru, dopiero gdy spłaci zadłużenie wobec Skarbu Państwa. Aby znaleźć się w Krajowym Rejestrze Zadłużonych, nie jest wymagane umorzenie egzekucji z tytułu zaległych alimentów. Dostęp do listy osób unikających płacenia alimentów mają tylko przedsiębiorstwa, w przypadku, gdy osoba sprawdzana zgodzi się na weryfikację. Każdego dnia z systemu pobierane są informacje o osobach z rejestru, głównie przez banki czy firmy ubezpieczeniowe.

Zobacz także: Urlop tacierzyński pomaga w zmniejszeniu nierówności międzypłciowych

Warto zaznaczyć, że alimenty są płacone zarówno przez ojców, jak i matki. Na szczycie dłużników znajdują się jednak sami ojcowie, a ich długi tylko z ostatnich sześciu lat wynoszą kilkaset tysięcy złotych. Nowe przepisy mają być bardziej bezwzględne dla osób unikających płacenia na dziecko.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker