Komentarze I Analizy

Polscy podatnicy płacą alimenty za nieobowiązkowych rodziców

W Polsce znowu robi się głośno o przemocy ekonomicznej, która dotyka wiele kobiet. Z tego powodu uważam, że warto przypomnieć o tym, że w Polsce zaskakująco mało rodziców płaci alimenty na swoje dzieci. Do tego często ich alimenty płacą polscy podatnicy. 

Według badania przeprowadzonego przez BIG InfoMonitor oraz Stowarzyszenie Dla Naszych Dzieci jedynie 11 procent rodziców, dla których zostały zasądzone alimenty, otrzymywało je regularnie, a 14% rodziców otrzymywało je od czasu do czasu. Według analizy BIG InfoMonitoru to głównie ojcowie nie płacą alimentów. 96% osób, które nie płaci alimentów, jest płci męskiej.

Ile wynosi dług nieobowiązkowych rodziców?

 Liczba osób niepłacących alimentów w 2020 według Big InfoMonitoru wyniosła prawie 270 tysięcy osób, a i tak jest to znacznie zaniżona wartość. Jak podaje Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitoru:

„Spadki liczby dłużników nie zawsze świadczą o tym, że rodzic spłacił, choć część swojego zobowiązania należącego się dzieciom. Niepłacącym alimentów z pomocą przyszły przepisy. Obecnie bowiem, jeżeli należności są starsze niż 6 lat, nie podlegają zgłoszeniu do BIG, a te już wprowadzone są usuwane z bazy”.

Łączny dług tzw. alimenciarzy wynosił według szacunków BIG InfoMonitoru 11 miliardów złotych! Średnia wartość zadłużenia osoby niespłacającej alimenty wynosiła 41110 złotych. Najwięcej dłużników było w województwie Mazowieckiem i Śląskim. Najbardziej zadłużony mężczyzna żyje w Małopolsce. Z powodu niepłacenia alimentów dorobił się on zadłużenia w wysokości 931 tysięcy złotych. 

Zobacz także: Długi alimentacyjne – prawie ćwierć miliona Polaków zalega z 10 mld zł

Jak wynika z analizy Big InfoMonitoru, dużo kobiet wychowujących samotnie dzieci, ze względu na brak alimentów jest w złej sytuacji finansowej. Na 100 domów, w których rodzic żyje bez alimentów, aż 41 musi żyć bardzo skromnie. Z analizy przeprowadzonej przez Justynę Żukowską-Gołębiewską wynika, że aż 70 procent dzieci, które nie dostaje alimentów, ma przez brak pieniędzy niższą jakość życia. 

Ile polscy podatnicy płacą za nieobowiązkowych rodziców?

Co ciekawe państwo przejęło za wielu rodziców obowiązek alimentacyjny. W Polsce istnieje Fundusz Alimentacyjny, który wspiera rodziców, którzy nie otrzymują alimentów. Fundusz wypłaca samotnemu rodzicowi alimenty, jeśli dochód na osobę w jego gospodarstwie domowym jest niższy niż 900 złotych na osobę i rodzic ten nie otrzymuje zasądzonych alimentów. Jeśli zaś dochód jest stosunkowo wyższy, fundusz wypłaca pieniądze zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Jak tłumaczą to eksperci z Big InfoMonitoru:

„Jeśli dziecko będzie miało zasądzone 400 zł alimentów, a z osiąganych dochodów opiekującego się nim na co dzień rodzica będzie wypadało po 1000 zł na osobę w gospodarstwie, to fundusz wypłaci 300 zł”. 

Na Fundusz Alimentacyjny co rocznie samorządy przekazują spore środki. Według wyliczeń Big InfoMonitoru gminy w 2020 wypłacały miesięcznie średnio 215,7 tysięcy świadczeń. Samorządy na działanie tego funduszu wydały 1,7 miliarda złotych w 2020 roku. 

Wiele polskich rodzin traci ze względu na to, jak skonstruowane są w Polsce przepisy dotyczące alimentów. Traciłyby znacznie więcej, gdyby nie państwo, które im pomaga, płacąc za nieobowiązkowych ojców.

Zobacz także: Bogate dzieci są bogate, bo mają bogatych rodziców

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker