Polska

Fuzja Orlenu z Lotosem. Trwa przenoszenie majątku Grupy LOTOS do PKN ORLEN 

PKN ORLEN i Grupa LOTOS uzgodniły już i podpisały plan połączenia, które nastąpi poprzez przeniesienie majątku Grupy LOTOS do PKN ORLEN. W zamian za akcje Grupy LOTOS akcjonariusze gdańskiej spółki otrzymają akcje powiększonego PKN ORLEN. Warunkiem niezbędnym do finalizacji transakcji będzie zgoda dotycząca parytetu wymiany oraz pozostałych warunków połączenia wyrażona przez akcjonariuszy obydwu spółek podczas Walnych Zgromadzeń, które mają się odbyć na przełomie lipca i sierpnia.

Trwa przenoszenie majątku Grupy LOTOS do PKN ORLEN 

Fundamentem fuzji PKN ORLEN z Grupą LOTOS jest umowa z Saudi Aramco. Oznacza ona zacieśnienie relacji PKN ORLEN ze stabilnym partnerem, największym koncernem paliwowym na świecie. Współpraca z Saudi Aramco oznacza również zwiększenie dostaw ropy. Dostawy z tego kierunku, już po połączeniu z Grupą LOTOS, osiągną aż 45% łącznego zapotrzebowania nowej Grupy ORLEN. Dla koncernu to pewne źródło stabilnej jakościowo ropy naftowej, a z punktu widzenia polskiej gospodarki dalsza dywersyfikacja kierunków dostaw. Ma to szczególnie znaczenie w kontekście ograniczenia przerobu rosyjskiej ropy w rafinerii PKN ORLEN w Płocku z 98 proc. w 2013 roku do mniej niż 50 proc. obecnie, a w całym systemie ORLEN do ok. 30 proc. Dywersyfikacja dostawy ropy od pewnych kontrahentów zagwarantuje nieprzerwane dostawy paliw na rynek i długofalową stabilizację cen.

Zobacz także: Spółka ORLEN Upstream rozpoczęła produkcję energii elektrycznej z własnych złóż gazu ziemnego

W Polsce znacząco wzrosła konsumpcja paliw, podobnie jak w całej Europie. Według danych POPiHN, sprzedaż detaliczna paliw na polskim rynku wzrosła w kwietniu o ok. 20% (r/r), a w maju ok. 10% (r/r). W pierwszym kwartale br. wolumen sprzedaży segmentu detalicznego PKN ORLEN był wyższy o 20% (r/r), natomiast zysk operacyjny za trzy pierwsze miesiące tego roku jest taki sam, jak w analogicznym okresie ubiegłego roku. Sprzedaż detaliczna w Polsce odpowiadała w pierwszym kwartale za zaledwie 10% zysku firmy. W wypracowanych przez PKN ORLEN zyskach największy udział mają obszary energetyki oraz petrochemii. Ponadto już ok. 50 proc. przychodów Grupy ORLEN pochodzi z zagranicznych rynków.

Zobacz także: ORLEN VC z pierwszą polską inwestycją bezpośrednią

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker