Polska

Jakie konto firmowe z księgowością i ile to kosztuje?

W zarządzaniu firmą jednym z najważniejszych aspektów są jej finanse. Im większe przedsiębiorstwo, tym sprawy budżetowe mogą być bardziej skomplikowane. Trzeba wystawiać faktury, obliczać podatki, wypłacać wynagrodzenia pracownikom i wiele innych. Dużym udogodnieniem jest konto firmowe z księgowością. Co warto o nim wiedzieć?

Konto firmowe z księgowością – co to jest?

Przed założeniem konta firmowego z księgowością warto poznać wszystkie jego funkcjonalności. Otwarcie takiego rachunku umożliwia przechowywanie wszystkich finansów przedsiębiorstwa w jednym miejscu. Ważne jest to, że na koncie znajdują się tylko środki firmowe, a nie są np. pomieszane z prywatnymi pieniędzmi właściciela przedsiębiorstwa.

Konto firmowe wiąże się z posiadaniem dopasowanych do nich kart i daje możliwość wykonywania transakcji bankowych. Można zlecać przelewy zarówno na rachunki prywatne czy innych firm, jak i do Urzędu Skarbowego czy ZUS-u. Dostęp do konta firmowego można mieć w taki sam sposób jak do kont prywatnych – poprzez stronę internetową czy aplikację mobilną. Dzięki temu można na bieżąco kontrolować wszelkie wpływy i wydatki.

Konta firmowe oferują różne banki, a ich oferty można zestawić ze sobą na specjalnych porównywarkach. Zobacz na bankier.pl/smart, jakie propozycje można znaleźć w poszczególnych placówkach i czym się od siebie różnią. Dodatkowym atutem kont firmowych może być współpraca z księgowymi, którzy pomagają w rozliczeniach czy wystawianiu faktur, co znacznie usprawnia procesy finansowe przedsiębiorstwa.

Zobacz także: Amazon Europe unika podatku dochodowego od sprzedaży

Konto firmowe z księgowością – na co zwrócić uwagę?

Przy wybieraniu konta firmowego dla przedsiębiorstwa trzeba zwrócić uwagę na co najmniej kilka czynników. Pierwszym z nich są koszty związane z prowadzeniem rachunku. W niektórych bankach może obowiązywać miesięczna opłata za prowadzenie konta. Niektóre oferty mogą natomiast oferować zniesienie kosztów pod jakimiś warunkami. Czasami też opłata może być konieczna.

Poza tym ważną rolę odgrywa to, czy trzeba opłacać kartę płatniczą. Jeśli tak, to koszty mogą być większe, gdy karty otrzyma np. kilkoro pracowników lub współzałożycieli firmy. Trzeba mieć na uwadze opłaty związane z przelewami i możliwość wykonywania przelewów błyskawicznych. W różnych bankach wysokość opłat może być zupełnie inna. Niekiedy przelewy są darmowe, ale wtedy często obowiązuje na nie pewien limit.

Warto zapoznać się dokładnie z warunkami współpracy z księgowymi oraz zakresem usług, z jakich można w ramach takiej współpracy skorzystać. Niekiedy też zdarza się, że firma potrzebuje wsparcia finansowego, więc przy okazji zakładania konta można zorientować się od razu, jakie warunki kredytowe są dostępne w danej placówce.

Gdzie szukać kont firmowych z księgowością?

Konto firmowe z księgowością można założyć niemal w każdym banku w Polsce. Aby zapoznać się z warunkami dotyczącymi poszczególnych ofert, warto porównać je na specjalnych stronach typu Bankier. Na wybór konkretnego konta wpływ mają zwykle koszty prowadzenia rachunku.

W porównywarce można zestawić ze sobą wszystkie dostępne na rynku rozwiązania i po kolei prześledzić poszczególne opłaty – za prowadzenie konta, za karty płatnicze czy prowizje dotyczące wypłat z bankomatów. W Bankierze poszczególne oferty automatycznie układają się od najlepszej do najsłabszej, ale może się zdarzyć, że firmie najbardziej spodoba się opcja z banku, który nie zajmuje pierwszego miejsca w rankingu, a oferuje np. ciekawe opcje dodatkowe.

Zobacz także: Podatki w Polsce wzrosły po 2015 roku najmocniej w całej UE

Jakie są zalety konta firmowego z księgowością?

Prowadzenie konta firmowego z księgowością to rozwiązanie, które ma całe mnóstwo korzyści. Wpływa na ogólny wizerunek przedsiębiorstwa i to, jak postrzegają ją klienci czy partnerzy biznesowi. Umożliwia łatwe kontrolowanie finansów firmy nawet z poziomu smartfona, dzięki czemu można zaoszczędzić na czasie poprzez unikanie wizyt w placówkach bankowych.

Nierzadko nawet otwarcie konta możliwe jest przez internet, więc nie trzeba w ogóle pojawiać się w banku. Prowadzenie rachunku wiąże się z wieloma udogodnieniami, takimi jak np. możliwość posiadania terminala. Księgowość online pozwala na proste prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów czy operowanie fakturami przedsiębiorstwa.

Zaletą konta firmowego jest możliwość zastosowania split payments, czyli specjalnych przelewów skierowanych jedynie dla przedsiębiorstw. Pozwalają one dzielić przelewy pomiędzy firmami na kwoty netto oraz podatek. Z możliwości otwarcia rachunku firmowego mogą skorzystać zarówno większe firmy, jak i te jednoosobowe.

Warto zwrócić uwagę jeszcze na bonusy, jakie można uzyskać od banków w ramach prowadzenia u nich konta firmowego. Prawie każda placówka oferuje zdobycie środków finansowych za wypełnienie pewnych warunków. Bonusy mogą dotyczyć m.in. częściowych zwrotów za paliwo przy płatnościach kartą czy nagród za prowadzenie określonego obrotu na terminalu płatniczym. Czasami z bonusów można zyskać łącznie nawet 2000 złotych, ale zwykle kwoty te wynoszą kilkaset złotych.

Ile kosztuje prowadzenie konta firmowego z księgowością?

Po odpowiedniej selekcji ofert kont firmowych można prowadzić rachunek nawet za darmo. Niekiedy, aby było to możliwe, należy np. dokonywać miesięcznie transakcji na określoną kwotę. Zwykle wymagania banków nie są zbyt wygórowane i da się korzystać z konta za 0 złotych lub za bardzo niską opłatą.

Koszty mogą wzrosnąć przy usłudze księgowości, które w zależności od banku rozpoczynają się od około 130 złotych miesięcznie i mogą wynosić kilkaset złotych. Wszystko zależy od tego, na jakie usługi księgowych zdecyduje się dany przedsiębiorca. Warto skorzystać z takiej usługi, ponieważ księgowi współpracujący z bankami to sprawdzeni specjaliści, którzy doskonale znają się na swojej pracy.

Konto firmowe z księgowością to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba na własną rękę poszukiwać specjalisty od finansów do firmy. Wystarczy skontaktować się z bankiem, który wyznaczy osobę odpowiedzialną za prowadzenie finansów przedsiębiorstwa.

PIE: Polski biznes chce pomóc Ukrainie w odbudowie kraju

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker